«ՀԱՅԱՍՏԱՆՆ ՈՒՆԻ ՀԶՈՐ ՀԱՆԴԻՍԱՏԵՍ»
«Սա իմ առաջին այցն է Հայաստան: Մինչ ժամանելը ես մտավախություն ունեի փառատոնի մասնակից երաժիշտների որակի մասին, բայց փառատոնին մասնակցելով համոզվեցի, որ բոլոր մասնակիցները համաշխարհային նշանակության երաժիշտներ են»,-այսօրվա ասուլիսում իր տպավորությունները լրագրողների հետ կիսեց «21-ի հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակններում Հայաստան ժամանած աշխարհահռչակ կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկին: Նրա խոսքով, ինքը զարմացած է, թե ինչպիսի որակ ունի Հայաստանի սինֆոնիկ նվագախումբը, կամերային երչախումբը, ինչպես նաև Հ. Չեքիչյանի նվագախումբը:
Աշխարհահռչակ կոմպոզիտորի կինը՝ Էլժբիետա Պենդերեցկին նշեց, որ իրեն այնքան է դուր եկել «Հովեր» երգչախումբը, որ նրանց հրավիրել է մասնակցելու Լեհաստանում 2009 թվականին կայանալիք «Բեթհովենի անվան երաժշտական փառատոնին», որի կազմակերպիչը ինքն է: Կոմպոզիտորը հայտնեց, որ առաջիկայում նախատեսում է գրել հայկական տեքստով հոգևոր երաժշտություն: Ք. Պենդերեցկին նշեց, որ ինքն այստեղ ձեռք է բերել բազմաթիվ լավ հայ ընկերներ, որոնց հետ նա կշարունակի պահպանել ընկերությունը մինչև մահ:
Փառատոնի մասնակից Ֆրանսիայից ժամանած կլառնետահար Միշել Լետիքը նշեց, որ ինքը զարմացած է. Հայաստանում դասական երաժշտության համերգներին ներկա են լինում բազմաթիվ երիտասարդներ: «Եվրոպայում դասական երաժշտության համերգներին ներկա են լինու միան մեծահասակները կամ թոշակի գնացած մարդիկ: Հայաստանն ունի հզոր ու շատ ջերմ հանդիսատես»,- հավելեց նա:

“ARMENIA HAS POWERFUL AUDIENCE”
“This is my first visit to Armenia. Before arriving I was thinking about the competition among the participants of the festival and the musicians taking part in the festival. Now I can see that the level of the competency is high enough and that all the participants are world wide known artists,” said Kshishtof Penderecki famous composer who arrived in Armenia to take part in “21st perspectives” international musical festival. He expressed his admiration towards the Armenian Symphonic musical brand and the musical group of H. Chekichyan.
The famous musician’s wife Elzjbietta Penderecki said that she was fond of “Hover” group and she plans to invite them to Poland to participate in musical festival named after Beethoven in 2009. The couple mentioned that they have achieved and got acquainted with good Armenians and they will keep being in touch with them.
Another participant who arrived from France Mishel Letique said he was impressed with the audience visiting the classical music festivals. “In Europe only adults go to the classical music concerts, but here many Armenian youth is coming,” he said.