1500 ՈՒՍԱՆՈՂ ՈՒՆԵՑՈՂ ԲՈՒՀԻ ԳՈՐԾԵԼՆ ԱՆԻՄԱՍՏ Է
Այս տարի ստեղծվելու է կրթության որակի ազգային ռեգիստր: Այս կառույցի ստեղծումը ենթադրում է, որ բուհերի կրթական համակարգը պետք է համապատասխանի միջազգային կրթական չափորոշիչներին: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը: Նա նշեց, որ դրա համար համալսարանները պետք է ինքնագնահատվեն, այնուհետև այդ ինքնագնահատումը եվրոպական չափանիշներին համարժեք պետք է փոխանցվի որակի ազգային ծառայություն, որից հետո ծառայությունը պետք է գնահատի բուհերի ինքնագնահատումը և այն ներկայացնի եվրոպական կրթության որակի ծառայությանը:
ԿԳ նախարարը հայտնեց, որ այդ ամենից հետո կրթության եվրոպական որակի ծառայությանը կգնահատի, թե ինչքա՞ն ազնիվ է Հայաստանը ինքնագնահատել իր կրթական համակարգը և եվրոպական կրթության որակի ծառայությանը անդամակցելու խնդրիը կլուծվի: Լ. Մկրտչյանի տեղեկացմամբ, այն մասնավոր բուհերը որոնք ունեն 1500 ունանող, այնտեղ խոսել համալսարանական որակի մասին անիմաստ է:
Նա նշեց, որ այսօր Հայաստանում կա մոտ 60 հազար ուսանողություն, որից մոտ 20 հազար սովորում են մասնավոր բուհերում, իսկ 40 հազարը պետականում: Կրթության որակի ազգային ռեգիստրի նպատակն է նաև գնահատել մասնավոր և պետական բուհերի կրթական որակը: «Եվ եթե բուհը չի կարողանում միջազգային չափանիշների համապատասխան կրթություն ապահովել, նրա գործելը անիմաստ կհամարվի»,-հավելեց նա:

В Армении создадут национальный регистр качества образования
В Армении будет создан национальный регистр качества образования. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил министр образования и науки Армении Левон Мкртчян. По его словам, регистр будет создан для оценки образовательной системы вузов Армении в соответствии с международными образовательными стандартами.
Министр заметил, что для этого университеты должны провести самооценку, после чего она должна быть передана в национальную службу качества, которая представит эту оценку европейской службе качества образования.
Л. Мкртчян сообщил, что после этого европейская служба качества образования оценит, насколько честно Армения оценила свою систему образования, и решит вопрос членства страны в данной структуре. По мнению Л. Мкртчяна, не имеет смысла говорить о качестве образования в тех частных вузах, число студентов которых составляет 1500.
Министр сообщил, что сегодня в Армении есть 60 тысяч студентов, из которых 20 тысяч обучаются в частных вузах, а 40 тысяч – в государственных.
Целью национального регистра качества образования является также оценка качества образования в государственных и частных вузов. “Если вуз не в состоянии обеспечить образование в соответствии с международными стандартами, его деятельность будут считать бессмысленной”, - заявил Левон Мкртчян.