Է. ՆԱԼԲԱՆԴՅԱՆԸ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ԻՆ ԿՈՉ Է ԱՐԵԼ ԶԲԱՂՎԵԼ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԺԵՔՆԵՐԻ ՊԱՀՊԱՆՄԱՄԲ
Արտգործնախարար Էդուարդ Նալբանդյանը նախօրեին Փարիզում հանդիպում է ունեցել ՅՈՒՆԷՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Կոիշիրո Մացուրայի հետ: Ինչպես տեղեկացանք արտգործնախարարության մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից, ՅՈՒՆԷՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենը շնորհավորելով Է. Նալբանդյանին նոր պաշտոնին անցնելու կապակցությամբ՝ հույս հայտնել, որ նախկինում ստեղծված սերտ շփումներն ու համագործակցությունը կշարունակվի ավելի մեծ թափով:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են Հայաստանի և ՅՈՒՆԷՍԿՕ-ի միջև 2008-2009թթ. համար համագործակցության ազգային ծրագրավորման փաստաթղթի շրջանակներում նախատեսված կրթության, մշակույթի և տեղեկատվության ու հեռահաղորդակցության ոլորտներում կոնկրետ գործողությունների հետ կապված հարցեր:
Է. Նալբանդյանը կրկին անգամ ՅՈՒՆԷՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի ուշադրությունը հրավիրել է Հայաստանի սահմաններից դուրս գտնվող հայկական պատմամշակութային արժեքների պաշտպանության գործում ՅՈՒՆԷՍԿՕ-ի միջնորդությունն ու աջակցությունն ապահովելու անհրաժեշտության վրա` մասնավորապես խորը մտահոգություն հայտնելով Նախիջևանում Ադրբեջանի կողմից հայկական խաչքարերի միտումնավոր ոչնչացման փաստի կապակցությամբ: Նա կրկին անգամ կոչ է արել միջոցներ ձեռնարկել Ջուղայի հայկական հուշարձանների դեմ մշակութային ահաբեկչությունը դատապարտելու նպատակով:
Հանդիպման վերջում ՅՈՒՆԷՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենը Է. Նալբանդյանին խնդրել է իր շնորհավորանքները և հաջողության մաղթանքները փոխանցել նախագահ Սերժ Սարգսյանին:

EDWARD NALBANDYAN CALLED UNESCO TO BECOME ENGAGED WITH PROTECTION OF ARMENIAN CULTURAL VALUES
Yesterday the Foreign Affairs Minister of Armenia Edward Nalbandyan had a meeting with the UNESCO director Koishiro Matsura. According to the press and public relations department of the FAM, UNESCO director congratulated the minister for his appointment and said that he hopes their relationship and cooperation will last.
During the meeting the questions on educational, cultural, and information and communication aspects have been discussed in the frameworks of national planning document of Armenia and UNESCO 2008-2009 cooperation.
E. Nalbandyan notified the importance of paying great attention on the Armenian cultural issues situated out of Armenian borders and asked UNESCO director to concentrate on the extermination of Armenian khachkars in Azerbaijan. He called them to take measures to protect Armenian monuments in Djugha. In the end of the meeting the director of UNESCO asked the minister to wish the president of Armenia Serzh Sargsyan success in conducting his responsibilities of the country’s leader.