Է. ՆԱԼԲԱՆԴՅԱՆԸ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ԻՆ ԿՈՉ Է ԱՐԵԼ ԶԲԱՂՎԵԼ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԺԵՔՆԵՐԻ ՊԱՀՊԱՆՄԱՄԲ
Արտգործնախարար Էդուարդ Նալբանդյանը նախօրեին Փարիզում հանդիպում է ունեցել ՅՈՒՆԷՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Կոիշիրո Մացուրայի հետ: Ինչպես տեղեկացանք արտգործնախարարության մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից, ՅՈՒՆԷՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենը շնորհավորելով Է. Նալբանդյանին նոր պաշտոնին անցնելու կապակցությամբ՝ հույս հայտնել, որ նախկինում ստեղծված սերտ շփումներն ու համագործակցությունը կշարունակվի ավելի մեծ թափով:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են Հայաստանի և ՅՈՒՆԷՍԿՕ-ի միջև 2008-2009թթ. համար համագործակցության ազգային ծրագրավորման փաստաթղթի շրջանակներում նախատեսված կրթության, մշակույթի և տեղեկատվության ու հեռահաղորդակցության ոլորտներում կոնկրետ գործողությունների հետ կապված հարցեր:
Է. Նալբանդյանը կրկին անգամ ՅՈՒՆԷՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի ուշադրությունը հրավիրել է Հայաստանի սահմաններից դուրս գտնվող հայկական պատմամշակութային արժեքների պաշտպանության գործում ՅՈՒՆԷՍԿՕ-ի միջնորդությունն ու աջակցությունն ապահովելու անհրաժեշտության վրա` մասնավորապես խորը մտահոգություն հայտնելով Նախիջևանում Ադրբեջանի կողմից հայկական խաչքարերի միտումնավոր ոչնչացման փաստի կապակցությամբ: Նա կրկին անգամ կոչ է արել միջոցներ ձեռնարկել Ջուղայի հայկական հուշարձանների դեմ մշակութային ահաբեկչությունը դատապարտելու նպատակով:
Հանդիպման վերջում ՅՈՒՆԷՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենը Է. Նալբանդյանին խնդրել է իր շնորհավորանքները և հաջողության մաղթանքները փոխանցել նախագահ Սերժ Սարգսյանին:

Э. Налбандян призвал ЮНЕСКО защитить армянские памятники
Министр иностранных дел Армении Эдуард Налбандян призвал ЮНЕСКО взять под свою защиту армянские культурно-исторические ценности, находящиеся за пределами Армении. Как сообщает пресс-служба МИД РА, накануне министр, пребывающий во Франции, обсудил ряд вопросов с генеральным директором ЮНЕСКО Коиширо Мацуро.
Э. Налбандян привлек внимание главы ЮНЕСКО к необходимости посредничества и поддержки ЮНЕСКО в вопросе охраны армянских памятников, выразив глубокую озабоченность фактом умышленного уничтожения армянских хачкаров в Нахиджеване со стороны Азербайджана. Он еще раз призвал принять меры для осуждения культурного терроризма в отношении армянских памятников Джуги.
Стороны обсудили вопросы, связанные с конкретными действиями в сферах образования, культуры, информации и телекоммуникации в рамках национального планирования сотрудничества Армении и ЮНЕСКО в 2008-2009 гг.
Генеральный директор ЮНЕСКО поздравил министра иностранных дел Армении с вступлением на должность и выразил уверенность, что прежние тесные связи и сотрудничество продолжатся с большим размахом. Коиширо Мацуро попросил Э. Налбандяна передать поздравления и пожелания удачи новому президенту Армении Сержу Саркисяну.