Հ. ՔԵՇԻՇՅԱՆ. ««ՔԵԼԵ-ՔԵԼԵ»-Ն ԱՐԴԵՆ ԵՐԳՈՒՄ ԵՆ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ՄԻ ՇԱՐՔ ԵՐԿՐՆԵՐՈՒՄ»
Մայիսի 24-ին Բելգրադում կայանալիք «Եվրոտեսիլ-2008» երաժշտական մրցույթում այս տարի Հայաստանը կներկայացնի երգչուհի Սիրուշոն` «Քելե-քելե» երգով: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Դիանա Մնացականյանը:
«Եվրոտեսիլ-2008» մրցույթին մասնակցում է ավելի քան 40 երկիր, որից եզրափակիչ անցնելու են միայն 25-ը: Մրցույթն անցկացվելու է երկու կիսաեզրափակիչով՝ մայիսի 20-ին և 22-ին, իսկ եզրափակիչը մայիսի 24-ին է: Առաջին կիսաեզրափակիչում հանդես են գալու 19 երկիր: «Եվրոտեսիլ-2008»-ում Հայաստանը ներկայացնող երգի հեղինակը Արթուր Տեր-Հովակիմյանն է, իսկ բառերի հեղինակը երգչուհին է: «Այս տարի ևս մեր համարը հիշվելու է «Եվրոտեսիլի» բեմից: Շատ հետաքրքիր ելույթ է լինելու:
Մինչ օրս Սիրուշոն տարբեր երկրներում է հանդես եկել իր երգով ու պետք է ասեմ, որ ընդհանուր համերգային ծրագրում առանձնանում էր մեր երգն ու ուշադրությունը դեպի մեզ: Բելգիայում կայացած համերգից հետո Բրյուսելի փողոցներում մարդիկ «Քելե-քելե» էին երգում»,-այսօրվա ասուլիսում նշեց հանրային հեռուստաընկերության գլխավոր պրոդյուսեր Հրաչ Քեշիշյանը:
Նրա հավաստմամբ, ուրախալի է, որ հասարակության ուշադրությունը կենտրոնացված է մեր երգի ու մասնակցի վրա: Հ. Քեշիշյանի խոսքով, մրցույթին նախորդող մի քանի ամիսների ընթացքում, մեր պատվիրակությունը` մասնավորապես Սիրուշոն, շատ լարված է աշխատել. «Աշխատել ենք ոչ մի վայրկյան դադար չառնենք, որպիսի լավ արդյունք ստանանք»: Իսկ Սիրուշոյի խոսքով, իր համար շատ կարևոր է, այն խումբը ում հետ երգչուհին աշխատում է: «Որպես երգչուհի, որպես բեմում Հայաստանը ներկայացնող մեկը, ես ի ուրախության ինձ պիտի նշեմ, որ ունեմ երկրպագուների ու ինձ օգնող մարդկանց մի մեծ բանակ, որոնք ինձ ուժ ու հավատ են տալիս»,-նշեց Սիրուշոն:
Նշենք, որ բեք-վոկալում երգելու են Ռազմիկ Ամյանն ու Տիգրան Պետրոսյանը: Համարի բեմադրությամբ զբաղվելու է ռուս հանրահայտ պարուսույց Սերգեյ Մանդրիկը, իսկ երգչուհու զգեստը կարելու է հայ դիզայներ Արևիկ Սիմոնյանը:
Հիշեցնենք, որ այս տարի Հայաստանն արդեն երրորդ անգամ է մասնակցելու «Եվրոտեսիլ» մրցույթին: 2006թ. մայիսին Հայաստանը ներկայացրել է Անդրեն՝ Աթենքում կատարելով «Without Your Love» երգը, իսկ 2007թ. Հայկոն՝ ներկայացնելով «Anytime You Need» երգը: Երկու դեպքում էլ Հայաստանը զբաղեցրել է 8-րդ տեղը:

Песню Сирушо напевают в Брюсселе
Песню Сирушо «Келе-Келе», которая будет представлена на конкуресе «Евровидение-2008», уже напевают европейские слушатели, сообщил сегодня на пресс-конференции генеральный продюсер Общественного телевидения Армении Грач Кешишян.
По его словам, после выступления участников конкурса с предварительным концертом в Брюсселе народ на улицах города напевал «Келе-Келе». Он считает, что это приятный факт, поскольку внимание общественности концентрируется на нашей исполнительнице и ее песне. По словам продюсера, певица в этот период работала очень напряженно для достижения хорошего результата.
«Как певица, представляющая на сцене Армению, я на радость себе должна отметить, что имею большую армию поклонников и помогающих мне людей, которые вселяют в меня силы и надежду», - сказала на пресс-конференции Сирушо.
Как сообщила руководитель армянской делегации Диана Мнацаканян, в конкурсе «Евровидение-2008» в Белграде примут участие представители более 40 стран, из которых в финал выйдут только 25. 20 и 22 мая состоятся два полуфинала, а финал конкурса состоится 24 мая. В первом полуфинале примут участие певцы из 19 стран. Сирушо, как представитель страны, которая в прошлом году вошла в лучшую десятку, выступит непосредственно в финале 24 мая.
Авторами песни «Келе-Келе» являются Артур Тер-Овакимян (музыка) и Сирушо (слова). В бек-вокале поют Размик Амян и Тигран Петросян. Постановщиком песни является известный российский продюсер Сергей Мандрик, а дизайн костюма певицы готовит армянский дизайнер Аревик Симонян.
Напомним, что в этом году Армения уже в третий раз принимает участие в конкурсе «Евровидение». В 2006 году Андре с песней Without Your Love и в 2007 году Айко с песней Anytime You Need заняли 8-е место.