«Oգոստոսի 10-15-ը Ծաղկաձորում տեղի կունենա Մնջախաղի առաջին միջազգային փառատոնը, որի հիմնական նպատակն է մշակութային միջոցառումների ապակենտրոնացումը»,-այսօրվա ասուլիսում ասաց փառատոնի գործադիր տնօրեն Ժիրայր Դադասյանը։ Նրա խոսքով, փառատոնի անցկացման համար ընտրվել է Ծաղկաձորը, քանի որ այնտեղ կան բոլոր նպաստավոր պայմանները նման փառատոն անցկացնելու համար:
«Փառատոնն ունի նաև կոմերցիոն նպատակներ` հանգստյան գոտում փառատոնի անցկացումը բազմաթիվ զբոսաշրջիկների և այդ ընթացքում Հայաստանում հանգստացողների ուշադրությունը կգրավի»,-ասաց նա` ավելացնելով, որ թատերական արվեստի բոլոր ժանրերից մնջախաղն ամենահասանելին է հանդիսատեսի համար։
Փառատոնի համակարգող Արուս Արամյանն ասաց, որ այսօրվա դրությամբ փառատոնին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել արդեն 20 երկրների թատերախմբեր։ «Փառատոնին մասնակցել ցանկացողները շատ են, սակայն մասնակցելու համար մենք հրավիրել ենք ութ թատրոններ տարբեր երկրներից, այդ թվում՝ Ռուսաստանից, Վրաստանից, Իտալիայից, Իսպանիայից և Հունաստանից»,- ասաց Արամյանը:
Փառատոնի բացումը նշանավորվելու է շքերթով, որին մասնակցելու են թատերական և կրկեսային կոլեկտիվներ և երաժիշտներ: Ներկայացուները անցկացվելու են բաց երկքնի տակ, ինչպես նաև Ծաղկաձորի փողոցներում։
Մնջախաղի փառատոնի անցկացման նախաձեռնողը Երևանի մնջախաղի պետական թատրոնն է՝ Հայաստանի մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Մնջախաղի անցկացման համար պետբյուջեից հատկացվել է 8 միլիոն դրամ:

MIME SHOW INTERNATIONAL FESTIVAL IN ARMENIA
“In August 10-15 Mime Show International Festival will take place in Tsaghkadzor,” said Zhirayr Dadasyan, the executive director of the festival. According to him Tsaghkadzor has been selected to hold the festival as there are all necessary conditions for it.
“The festival has commercial missions, as many tourists will be interested in visiting Tsaghkadzor,” he said.
According to Arus Aramyan the coordinator of the festival, mime groups from more than twenty countries have already applied to them to take part in the festival. “Many wish to participate in the festival, but we have invited eight theater groups from Russia, Georgia, Italy, Spain and Greece,” she said.
The official opening ceremony of the festival will be crowned by a march. The mime shows will be held in the streets of Tsaghkadzor. The organizer of the festival is Yerevan Pantomime State Theatre by the support of the RA Ministry of Culture. 8 million drams are disposed from the state budget to run it.