ՀԱՐՑԱԶՐՈՒՅՑ ԴԱՎԻԹ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆԻ ՀԵՏ. «ՉԻ ԿԱՐԵԼԻ ԱՊԱՎԻՆԵԼ ՄԻԱՅՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԿԱՄՔԻՆ»
Panorama.am- Ընտրական գործընթացների վերաբերյալ միջազգային և մասնագիտական կազմակերպությունների արձանագրած առաջարկությունների ուսումնասիրման և ԸՕ-ի ու ընտրական գործընթացների կատարելագործման համար Ազգային ժողովին առաջարկություններ ներկայացնելու նպատակով խորհրդարանում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը ղեկավարը Դուք եք: Արդեն խմբի կորիզը ձևավորվա՞ծ է և ինչպե՞ս եք տեսնում նրա անելիքը:
Դավիթ Հարությունյան-Կորիզը դեռ չի ձևավորվել, ձևավորման փուլում է: Հուսով եմ այսօրվա ու վաղվա ընթացքում ստանալ առաջարկություններ առնվազն խորհրդարանական ուժերից, սակայն մեծ ակնկալիքներ ունեմ, որ խորհրդարանից դուրս գտնվող քաղաքական ուժերը, որոնք մասնակցել են ընտրություններին ևս` ակտիվություն կցուցաբերեն: Ինչու եմ այդպիսի անհրաժեշտություն տեսնում. Որովհետև ընտրական օրենսդրությունը շատ առանձնահատուկ օրենսդրություն է: Այն ազդում է նաև խորհրդարանից դուրս գտնվող քաղաքական ուժերի վրա ընտրությունների ժամանակ, և այդ առումով շատ կարևոր է հասնել ընդհանուր կոնսենսուսի, որը բոլորի մոտ վստահություն կներշնչի, որ ընտրական գործընթացները պատշաճ կիրականացվեն:
Իհարկե, կարելի է ասել, որ այսօրվա մեր օրենքը վատը չէ և այսօրվա մեր օրենքով էլ կարելի է անցկացնել շատ լավ ընտրություններ: Բայց եթե մեզ չի հաջողվում իրականացնել այդպիսի ընտրություններ կամ եթե հանրության մի մասի մոտ կա անվստահություն ընտրական գործընթացների նկատմամբ, նշանակում է, որ մենք դեռևս կարող ենք ունենալ որոշակի անելիքներ օրենքի տեսանկյունից:
Բանն այն է, որ օրենքի նույն նորմը մի երկրում գործում է մի ձևով, մեկ այլ երկրում` այլ: Օրինակ մեզ մոտ ընտրական հանձնաժողովներում կուսակցությունների ներկայացուցիչները դեռևս շարունակում են իրենց համարել կուսակցության շահերի պաշտպանը, իսկ աշխարհում, որտեղ կա տարիներով ձևավորված ավանդական ժողովրդավարություն, անգամ կուսակցության ներկայացուցիչները ընտրական հանձնաժողովներում իրենց առաջնահերթ խնդիրն են համարում քաղաքացու ընտրելու և ընտրվելու իրավունքը պաշտպանելը, այլ ոչ թե` իրենց կուսակցության շահերը: Արդյունքում, մեզանում կուսակցության ներկայացուցիչը նկատելով, որ իր կուսակցության ձայները քիչ են և այն անցողիկ չէ, կարող է ուղղակի լքել ընտրական հանձնաժողովը:
Մեր խնդիրն է, հաշվի առնելով այն հանգամանքները, թե ինչպես են գործում ընտրական օրենսդրության այս կամ այն նորմերը, բարեփոխումներ կատարել, որոնք կբերեն դրական արդյունքների, ավելի մեծ հանրային վստահության, ավելի թափանցիկ ու վերահսկելի գործընթացի և պայմանների հավասարության:
Panorama.am- Այսինքն խնդիրը ընտրական օրենսդրության բացե՞րն են, թե այնուամենայնիվ օրենսդրության ամբողջական կիրառման համար քաղաքական կամքի բացակայությունը:
Դավիթ Հարությունյան- Երկու պրոբլեմն էլ մենք ունենք. և’ քաղաքական կամք, պատշաճ ընտրություններ անցկացնելու կարողություն չցուցաբերելը և’ օրենսդրական բարելավման հետ կապված խնդիրները: Կարծում եմ, որ դրանք չի կարելի միմյանցից առանձնացնել: Երկուսն էլ անհրաժեշտ գործոններ են և միևնույն ժամանակ` փոխկապակցված: Չի կարելի ապավինել միայն քաղաքական կամքին, որովհետև մի բան է, թե ինչն է առաջնահերթ համարում երկրի իշխանությունը, մեկ այլ բան է, թե ինչ է տեղի ունենում տեղերում, որովհետև շատ հաճախ գործընթացները դառնում են անվերահսկելի, երբ ինչ-որ մեկը որոշում է «արջի ծառայություն» մատուցել: Հենց նման անթույլատրելի դեպքերը կանխելու համար պետք է լինեն մեխանիզմներ, որպեսզի քաղաքական կամքը պատշաճ ձևով գործադրվի:
Իսկ նոր ստեղծվող աշխատանքային խմբի գործունեությունը, Ձեր կարծիքով, որքանո՞վ կվայելի հանրության վստահությունը:
Դա մեծապես կախված է ընդդիմությունից: Եթե ընդդիմությունը համարեց, որ անհրաժեշտ է այս օրենսդրությունը բարեփոխել և նրանք ակտիվորեն մասնակցեն խմբի աշխատանքներին, ինձ թվում է մեզ կհաջողվի կատարել քայլ առաջ: Կլինի ինքնանպատակ, եթե ընդդիմությունը բոյկոտի այդ աշխատանքը: Այսինքն` բոյկոտել, որպեսզի թույլ չտալ որևէ համագործակցություն: Սակայն սա այն կարևոր օրենսդրությունն է, որի պարագայում, ես կարծում եմ, բոյկոտն անտեղի կլինի:
Panorama.am-Ինչպե՞ս եք գնահատում այն իրողությունը, որ թեև կա ԵԽԽՎ հայտնի բանաձևը և իշխանություններն էլ կարծես հայտարարում են, որ կատարելու են այնտեղ թվարկված առաջարկությունները, սակայն վերջին օրերին կրկին մարտի 1-ի դեպքերի հետ կապված խուզարկել են ընդդիմադիր համարում ունեցող «Մտավորականների ֆորում» կազմակերպության գրասենյակը, բերման են ենթարկվել 17 քաղաքացիներ:
Դավիթ Հարությունյան- Այն, որ մարտի 1-2-ին տեղի է ունեցել հանցագործություն` կասկածի չկա. այն, որ հանցագործության բացահայտման համար պետք է գործադրվեն միմիայն պատշաճ մեխանիզմներ` սա էլ կասկածի տակ չեմ դնում:
Որքանո՞վ են մեխանիզմները մեզանում պատշաճ: Ես, ցավոք սրտի, չունեմ երաշխիք, որ այն մեխանիզմները, որոնք առայսօր գործադրվել են` պատշաճ են, և կարծում եմ, որ պետք է լրջորեն վերանայենք այդ մոտեցումները: Ամեն ինչ պետք է արվի, որ այդ հանցագործությունը բացահայտվի, որպեսզի բոլո´ր մեղավորները կանգնեն դատարանի առջև, և միաժամանակ ամեն ինչ պետք է անել, որ որևէ քաղաքական երանգ նման մեղադրանքներում չլինի:
Ինչքանո՞վ է դա հաջողված: Կարծում եմ հաջողված չէ, դրա համար էլ ԵԽԽՎ-ն իր բանաձևում դրան հատուկ անդրադարձ կատարեց և մենք պետք է դասեր քաղենք: Քաղե՞լ ենք այդ դասերը այս պահի դրությամբ, թե՞ ոչ: Ես դեռևս վստահ չեմ, որ մենք այդ դասերը քաղել ենք և կարծում եմ, դեռ անելիքներ ունենք: Ժամանակ ևս ունենք` մոտ մեկ ամիս, և մենք պետք է գիտակցենք, որ սա մե´զ համար է հույժ կարևոր խնդիր:
Դարձյալ նույն հարցադրումը. Հասարակությունը վստա՞հ է, որ այստեղ չկան քաղաքական երանգներ: Ենթադրենք` չկան դրանք, սակայն արդյո՞ք, հասարակությունն ունի այդ վստահությունը: Կարծում եմ` ոչ միշտ, և մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ հասարակությունը ոչ թե վստահություն ձեռք բերի գործընթացի նկատմամբ, այլ մենք պետք է մեր գործելաոճով ապացուցենք, որ հասարակությունը պետք է վստահի մեր իրավապահներին:

INTERVIEW WITH DAVID HARUTYUNYAN: “NOT ONLY POLITICAL WILL SHOULD BE SUPPORTED”
Panorama.am – A working group has been formed to examine the recommendations made by the international and expert organizations on the electoral process, their improvements and the Electoral Code. The working group leaded by You should present those recommendations to the Parliament. Is the group core structured? How should it function?
David Harutyunyan – The core has not been yet structured, but it is in the process of it. I hope to get some recommendations during these days at least from the parliamentarian authorities, but I expect that also non-parliamentarian bodies who participated in the elections will be more active. Why I do expect that: the electoral code is a special type of legislation. During the elections it has its influence on those political bodies who are not considered as parliamentarians. In this regard it is important to come to a consensus which is a reliable one and that the electoral processes are properly held.
Of course, we could accept that the law implemented today is a good one and we have enough chances to hold advanced elections. But since we do not manage to have such elections or if a part of the society does not rely on the current one, we can have some things to be done in regard to the legislation.
The thing is that the same regulation can have various implementations in different countries. For instance, in our country the representatives of the political parties in the electoral committees keep feeling as if they are the party’s interests defenders. Whereas in the world, where the traditional democracy is founded, the representatives of the parties in the electoral committees treat themselves as the defenders of the citizen’s right to vote and to be voted for, and quite not the interests of their parties. As a result, we have following: the representative of the party noticing that his party’s votes are fewer and not enough can just leave the electoral committee.
Our objective is to take into account the implementation of this or that regulation make reforms which would result in positive outcome and receive more social reliability, more transparent and controllable process and equal conditions for everyone.
Panorama.am – So, are the gaps of the electoral code or lack of civil will for the full implementation of the law problems?
David Harutyunyan – We face both lack of civil will to hold proper elections and problems connected with the reforms of the legislation. I guess, it is impossible to separate them from each other, as they both are important elements and at the same time there is an interaction between them. We should not rely on political will only, as they are different things what the country’s authorities think and what happens in certain cases. Sometimes the situations are not supervised when somebody decides to “serve a bear service”. So in order to avoid such uncontrollable cases we need to establish mechanisms, and then the political will is to be implemented properly.
Panorama.am – Do You think people will rely on the working group activities?
David Harutyunyan – Much depends on the opposition. If the opposition considers that the legislation needs to be reformed and if they take part in the group’s activities, I guess, we’ll manage to go one step forward. Otherwise if the opposition announces a boycott, it will not serve to its purpose. I mean, to announce a boycott without leaving any room for cooperation. But, I think that this current legislation is important enough for not announcing any boycott.
Panorama.am – How do you evaluate the fact that irrespective of PACE article and irrespective of authorities wish to carry out those recommendations, in these days “Intellectuals Forum” organization has been searched out connected with March 1 events and 17 citizens have been called to a police station?
David Harutyunyan – There is no doubt that criminal actions took place in March 1-2. And there is no doubt that proper mechanisms should be carried out to reveal those criminal actions.
How much proper are the mechanisms? Unfortunately, I do not have any guarantee that the mechanisms carried out previously were proper and I think that we need to revise the approaches quite seriously. Everything should be done to reveal those criminal actions, to call the responsible bodies to the court and as well as there are no political themes in those accusations.
Is it succeeded? I guess, no. That’s why PACE paid a special attention on that point and we should learn of it. Have we learned at the moment or not? I am not sure we have learned from that and I think we have to work hard in this regard. We have time to do it, we have a month for that and we should be conscious that this issue is important for us.
Again the same question: is the society sure that there are no political views in it? Let’s suppose there are not. But does the society rely on it? I think not always, and this is we who should do everything to prove the society to trust our official bodies but not the society to rely on the processes.