«Այս տարի մաթեմատիկա առարկայի միասնական քննության թեստերի 17,18,19 հարցերը փոփոխություն են կրել» -այսօր հայտարարեց ԳԹԿ տնօրեն Մանուկ Մկրտչյանը: Նա նշեց, որ նախկինում նախատեսված էր, որ այդ վարժություններում դիմորդը ընտրեր ճիշտ, սխալ, կամ չգիտեմ պատասխանը: «Եթե դիմորդը ընտրում էր ճիշտ պատասխանը, ապա ստանում էր 1 միավոր, իսկ եթե սխալ տարբերակը` ապա հանվելու էր 1 միավոր, իսկ եթե նշեր «չգիտեմ» տարբերակը, ապա ոչ մի միավոր ոչ հանվելու էր, ոչ էլ գումարվելու էր, սակայն այս գնահատման ձև փոխվեց և այդ երեք վարժություններում այժմ դիմորդը պետք էր ընտրի ներկայացված տարբերակներից մեկը»,- բացատրեց տնօրեն: Նա նշեց, որ այդ փոփոխությունը կատարվել է` հաշվի առնելով դիմորդի որոշակի հոգեբանական խնդիրներ:
Նա տեղեկացրեց, որ այս տարի 9-րդ դասարանի մաթեմատիկայի քննությունը, որը անցկացվելու է թեստային համակարգով, ստուգվելու է առարկայական հանձնաժողովների կողմից, իսկ 11-րդ դասարանի ավարտական քննություները, որոնք աշակերտները հանձնելու են թեստային համակարգով, ստուգվելու են ոչ առարկայական մասնագետների կողմից: «Քանի որ 11-րդ դասարանի ավարտական քննություններից հետո ԳԹԿ-ի կայքում տեղադրվելու են առարկանների ճիշտ պատասխանները, և ոչ առարկայական մասնագետները պետք է ուղղակի համեմատեն աշակերտի պատասխանը ճիշտ պատասխանների հետ»,-ավելացրեց նա:

Некоторые вопросы теста по математике единого государственного экзамена в этом году подверглись изменениям. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил директор Центра оценки и тестирования знаний при Министерстве образования и науки Армении Манук Мкртчян.
По его словам, изменены 17, 18 и 19 вопросы тестов. Ранее в данных упражнениях был дан ответ и абитуриенту предлагалось выбрать три варианта: ответ “правильный”, “неправильный”, и “не знаю”. При этом, в случае правильного выбора абитуриент получал одно очко, неверного – терял очко, а в случае “не знаю” получал 0.
Теперь данная система заменена на более простой вариант. Абитуриент должен выбрать из нескольких вариантов ответов тот, который считает правильным.
Он сообщил, что экзамен по математике в 9-х классах в этом году пройдет по тестовой системе, будет проверяться предметными комиссиями, а выпускные экзамены в 11-х классах школ, которые также пройдут по тестовой системе, будут проверяться комиссиями, состоящими из неспециалистов.
По словам М. Мкртчяна, по завершении экзаменов на сайте Центра оценки и тестирования будут размещены правильные ответы, и членам комиссии надо будет просто сверить ответы экзаменационных работ с данными компьютера.