ՄԱՅԻՍԻ 17-ԻՆ՝ «ԹԱՆԳԱՐԱՆԱՅԻՆ ԳԻՇԵՐ 2008»
Մայիսի 17-ին մեկնարկելու է «Թանգարանային գիշեր 2008»-ը, որի ընթացքում բոլոր մասնակից թանգարանները միաժամանակյա աշխատաժամով արևամուտից մինչև գիշերվա ժամը 01:00-ն իրենց հարկի տակ անվճար կհյուրընկալեն արվեստասեր հանրությանը` նրանց մասնակից դարձնելով գիշերվա տոնական միջոցառումներին:
Այդ մասին տեղեկացանք մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքէջից:
Նշենք, որ Հայաստանի թանգարանները 2005 թ-ից ևս մասնակցում են այս նախաձեռնությանը և Եվրոպայի շուրջ 40 երկրների` արվեստի, ազգագրության, պատմության, գիտությունների ավելի քան 2000 թանգարանների շարքում մշակութային հրավառություն և տոն են պարգևում յուրաքանչյուր իրենց այցելուի:
Հիշեցնենք, որ Եվրոպայի ավելի քան 1200 թանգարաններ, ցանկանալով իրենց հավաքածուների բացառիկ արժեքները հանրությանը ներկայացնել նորովի` մասնավորապես երիտասարդության համար բացահայտել մշակութային ժառանգության բյուր շերտերը, համախմբվեցին և 2005 թ. կազմակերպեցին «Թանգարանային գիշեր» խորագրով առաջին ակցիան:

В Армении пройдет “Музейная ночь”
Музеи Армении примут участие в акции “Музейная ночь”, которая состоится 17 мая этого года с момента захода солнца до 01.00 ночи. Как сообщает официальный сайт Министерства культуры Армении, в это время все желающие могут посетить музеи республики бесплатно.
Согласно источнику, в 2005 году 1200 музеев Европы, желая по новому представить общественности, в частности молодежи, исключительную ценность своих экспонатов, объединились в 2005 году и организовали первую акцию под названием “Музейная ночь”. Музеи Армении также присоединились к данной акции. С тех пор мероприятие проводится ежегодно.