Այսօր մեկնարկելու է «Թանգարանային գիշեր 2008»-ը, որի ընթացքում բոլոր մասնակից թանգարանները ժամը 18.00-ից մինչև 01:00-ն արվեստասեր հանրությանն անվճար հյուրընկալելու են իրենց հարկի տակ: Այսօր կայացած ասուլիսում այս մասին հայտնեց մշակույթի փոխնախարար Գագիկ Գյուրջյանը:
«Թանգարանային գիշեր-2008»-ն անցկացվում է «Թանգարանները որպես սոցիալական փոփոխությունների և զարգացման գործակալներ» խորագրով: Թանգարաններում այդ ընթացքում ցուցադրվելու են ոչ միայն հիմնական ցուցանմուշները, այլ նաև` երկար ժամանակ պահոցներում պահվող աշխատանքներ, նաև այնպիսի գործեր, որոնք չեն համապատասխանում տվյալ թանգարանի ուղղվածությանը»,-նշեց փոխնախարարը: Նրա խոսքով, թանգարաններում անցկացվելու են նաև միջոցառումներ, որին մասնակից կարող են լինել նաև այցելուները` ակամայից ընդգրվելով դրանց մեջ:
Ասուլիսին ներկա մշակույթի նախարարության մշակութային քաղաքականության վարչության թանգարանների և գրադարանների բաժնի պետ Անահիտ Գալստյանի խոսքով, «Թանգարանային գիշեր-2008»-ին մասնակցում են հայաստանյան գրեթե բոլոր թանգարանները, բացի նրանցից, որոնցում շինարարական աշխատանքներ են ընթանում` Խ. Աբովյանի, Ա. Իսահակյանի, Օրբելի եղբայրների տուն-թանգարանները և ուրիշներ:
Նշենք, որ Հայաստանն այս նախաձեռնությանը մասնակցում է 2005 թ-ից:
Եվրոպայի ավելի քան 1200 թանգարաններ, ցանկանալով իրենց հավաքածուների բացառիկ արժեքները հանրությանը ներկայացնել նորովի` մասնավորապես երիտասարդության համար բացահայտել մշակութային ժառանգության բյուր շերտերը, համախմբվեցին և 2005 թ. կազմակերպեցին «Թանգարանային գիշեր» խորագրով առաջին ակցիան: Ակցիային մասնկցում են Եվրոպայի շուրջ 40 երկրների` արվեստի, ազգագրության, պատմության, գիտությունների ավելի քան 2000 թանգարաններ: Ակցիան անցկացվում է Եվրոպայի խորհրդի բարձր հովանավորությամբ ու ԻԿՕՄ-ի աջակցությամբ:
2007թ. այս ակցիայի շրջանակում Եվրոպայի 41 երկրի 960 թանգարան հաճախել են 1.3 միլիոն այցելու: Հայաստանի 30-ից ավելի թանգարան հյուրընկալել են 8000 այցելու: Վիճակագրության համաձայն, ամենաշատն այցելում են Հայաստանի Ազգային պատկերասրահ:

Ереван готовится к "Музейной ночи": ожидается паломничество во все музеи города
Музеи Армении готовятся к особому наплыву гостей: сегодня Ереван присоединится к международной акции "Музейная ночь". Около 6 вечера все действующие музеи столицы Армении бесплатно откроют свои двери для всех желающих. акция завершится в час ночи.
По словам замминистра культуры Армении Гагика Гюрджяна, акция проводится под девизом “Музеи как агенты социальных изменений и развития”. В этот день музеи кроме своей основной экспозиции могут организовать выставки экспонатов, содержащихся в хранилищах, а также другие специальные выставки. Музеи организуют также всевозможные мероприятия, участниками которых могут стать посетители.
По словам сотрудницы министерства Анаит Галстян, в акции сгеодня примут участие практически все музеи Армении, кроме тех, где идут ремонтные работы: Х. Абовяна, А. Исаакяна и братьев Орбели.
В 2005 году 1200 музеев Европы, желая по новому представить общественности, в частности молодежи, исключительную ценность своих экспонатов, объединились в 2005 году и организовали первую акцию под названием “Музейная ночь”. Музеи Армении также присоединились к акции. С тех пор мероприятие проводится ежегодно.
В акции принимают участие около 2000 музеев 40 стран Европы. Она проходит под патронтажем Совета Европы и при содействии Международной организации музеев.
В 2007 году в рамках данной акции 960 музеев 40 стран Европы посетили 1.3 миллиона человек. Более тридцати музеев Армении в прошлом году в этот день посетили 8000 человек. Согласно статистике, больше всего в этот день посещают Национальную картинную галерею Армении.