«Այս տարի միասնական քննությունների անցկացման համար Երևանում արդեն ստեղծվել է 19 քննական կենտրոն»,- այսօրվա ասուլիսում ասաց Երևանի քաղաքապետարանի կրթության վարչության պետ Օնիկ Վաթյանը:
Նրա տեղեկացմամբ, միասնական քննություններին մասնակցելու համար դիմում-հայտ են ներկայացրել մայրաքաղաքի դպրոցների 11592 տասնմեկերորդ դասարանցի, իսկ միասնական քննություններին կմասնակցեն հանրապետության շուրջ 13 հազար շրջանավարտներ:
Քննությունները կընթանան հունիսի 2-ից -20-ը: Օտար լեզուների միասնական քննությունները կանցկացվի մայիսի 7-ին, երկրորդ օտար լեզու հանձնողների համար քննական օր է նախատեսված նաև մայիսի 17-ին: Այս տարի օտար լեզուներից միասնական քննություն հանձնողների մեծ մասը ընտրել են անգելերն, ռուսերեն, գերմաներեն, ֆրանսաերեն լեզուները, 17 հոգի ընտրել են իսպաներեն լեզուն, 2 հոգի էլ` իտալերենը: Շրջանավարտների ավարտական վկայականները կհանձնվեն հունիսի վերջին:
Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի մամուլի քարտուղար Գայանե Մանուկյանից լրացուցիչ պարզեցինք, որ այս տարի միասնական քննություններ անցկացնելու համար ստեղծվելու է ընդհանուր առմամբ 54 քննական կենտրոն, որից մեկը` ԼՂՀ-ում:

В Ереване создано 19 экзаменационных центров для проведения единых выпускных и вступительных экзаменов. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил начальник управления образования мэрии Еревана Оник Ватян.
По его словам, заявки на участие в единых экзаменах подали 11 592 выпускника столичных школ, а вообще в единых экзаменах примут участие около 13 тысяч выпускников республики.
Экзамены пройдут со 2 по 20 июня. Единый экзамен по иностранным языкам состоится 7 июня, а второй иностранный язык можно будет сдать 17 июня. Основная часть выпускников выбрали в качестве иностранного языка английский, русский, немецкий и французский, испанский выбрали 17 человек, еще два выпускника буду сдавать итальянский. Аттестаты выпускники школ получат в конце июня.
У пресс-секретаря Центра оценки и тестирования знаний Гаяне Манукян мы дополнительно уточнили, что всего в республике для проведения единых экзаменов будет действовать 54 экзаменационных центра, один из них будет создан в НКР.