ԿԳ ՆԱԽԱՐԱՐ. «ԿԱՐԹԱԿԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԸ ՀՍՏԱԿ Է ԵՎ ԿԱՇԽԱՏԻ ԱՆԿԱԽ ԱՆՁԻ ԳՈՐԾՈՆԻՑ»
«Հայոց լեզու և գրականություն միասնական քննության արդյունքներից կարելի է ենթադրել, որ այս տարի, ինչպեսև նախորդ, ընդունելության անցողիկ միավորների շեմը դարձյալ կիջնի»,-այս մասին այսօր իր տեսակետը հայտնեց կրթության և գիտության նախարար Սպարտակ Սեյրանյանը:
Նրա խոսքով, այս տարի հայոց լեզու և գրականություն միասնական քննությունից 20 միավոր է ստացել ընդամենը 28 դիմորդ, դա թեստային համակարգի ներդրման արդյունքն է: ԿԳ նախարարի կարծիքով, այսօր դպրոցական ծրագրերը լավ յուրացրած դիմորդները հաստատ կունենան լավ հաջողություններ:
Նա հայտնեց, որ այս տարի հայոց լեզվի և գրականություն միասնական քննությունից հիմնական բողոքները վերաբերել են տեխնիկական բնույթի հարցերին:
Այն հարցին, թե նախարարի փոփոխությունն քննական ժամանակաշրջանում արդյոք բացասական ազդեցություն չի ունենա քննական ընթացակարգի վրա, Սպարտակ Սեյրանյանը նշեց, որ որևէ պաշտոնյայի փոփոխություն, այդ թվում նախարարի, չի կարող լուրջ ազդեցություն ունենալ քննությունների ընթացքի վրա: «Կարթական համակարգը շատ հստակ է և այն կաշխատի անկախ որևէ սուբյեկտիվ անձի գործոնից»,-հավելեց նա:

По прогнозам министра, проходной балл в вузы Армении будет низким
Проходной балл в вузы Армении в этом году по сравнению с прошлым годом снизится, заявил сегодня на пресс-конференции новый министр образования и науки Армении Спартак Сейранян.
Министр пришел к такому выводу, учитывая результаты первого единого государственного экзамена по армянскому языку и литературе. С. Сейранян сообщил, что только 28 абитуриентов набрали высшую оценку – 20, что, по его мнению, является результатом внедрения новой системы тестирования.
По мнению министра, ученики, которые хорошо усвоили школьную программу, могут сегодня добиться успехов. С. Сейранян сообщил, что основная часть апелляций результатов экзамена по армянскому языку и литературы касается чисто технических моментов.
Говоря о влиянии смены министра образования в самый разгар экзаменационного периода, С. Сейранян отметил, что “смена какого-либо официального лица, в том числе и министра, не может иметь серьезное влияние на ход экзаменов”.
“Образовательная система очень четкая, и она работает независимо от субъективного фактора какого-либо одного человека”, - сказал С. Сейранян.