ԸՆԴԼԱՅՆԵԼ ՄԻՋԲՈՒՀԱԿԱՆ ԿԱՊԵՐԸ ԳԵՐՄԱՆԻԱՅԻ ԴԱՇՆԱՅԻՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՀԵՏ
Կրթության և գիտության նախարար Սպարտակ Սեյրանյանն ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Սաքսոնիա-Անհալթի երկրամասի կրթության և մշակույթի նախարար Յան-Հենդրիկ Օլբերցի գլխավորած պատվիրակությանը: Ինչպես տեղեկացանք ԿԳՆ պաշտոնական կայքէջից, նախարար Ս. Սեյրանյանը կարևորել է հայ-գերմանական միջազգային համագործակցությունը, որը ծավալվում է Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության, մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունների և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի կրթության և գիտության նախարարության միջև կնքված եռակողմ Հուշագրի շրջանակներում:
Նախարարը նշել է նաև, որ այս տարի Հայաստանում գործող Ակադեմիական փոխանակման ծառայության /DAAD/ գրասենյակի կողմից 62 հայ ուսանողներ, դասախոսներ և գիտնականներ արժանացել են կրթաթոշակների: Նախարարը կարևորել է նաև Մանկավարժական փոխանակման ծառայության /PAD/ միջոցով ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացները, որի շնորհիվ տարեկան գերմաներենի 8-10 ուսուցիչներ վերապատրաստվում են գերմանական տարբեր կրթական հաստատություններում:
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Սաքսոնիա-Անհալթի երկրամասի կրթության և մշակույթի նախարար Յան-Հենդրիկ Օլբերցը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, անդրադարձել է երկու երկրների դպրոցների միջև առկա համագործակցությունը: Նա բարձր է գնահատել ծրագրի շրջանակներում հայ աշակերտների ցուցաբերած ընդհանուր և գերմաներեն լեզվի գիտելիքները:
Հանդիպմանը մասնակցում են նաև Սաքսոնիա-Անհալթի երկրամասի խորհրդարանի կրթության, գիտության և մշակույթի հանձնաժողովի նախագահ Գունար Շելենբերգերը, կրթության ոլորտում միջազգային և ԵՄ հարցերով օգնական Ուվե Բիրկհոլցը և ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Պաշտոնական այցի շրջանակներում նախատեսվում է երկու երկրների միջև ընդլայնել միջբուհական կապերը, ինչպես նաև քննարկել տեղեկատվական բարձր տեխնոլոգիաների ներդրման հնարավորությունը:

Армения и Германия расширяют межвузовские связи
Министр образования и науки Армении Спартак Сейранян принял сегодня министра образования и культуры земли Саксония - Ангальт Германии Яна-Хендрика Ольберца.
Как сообщает официальный сайт Министерства образования и науки Армении, С. Сейранян подчеркнул важность армяно-германского международного сотрудничества между министерством образования и науки РА и министерством по вопросам культуры и молодежи Германии и министерством образования и культуры земли Саксония - Ангальт на основе трехстороннего меморандума.
Министр подчеркнул, что в этом году 62 армянских студента, преподаватели и ученые удостоились стипендии службы академического обмена DAAD. Министр подчеркнул также важность курсов переподготовки учителей, которые осуществляются в рамках службы педагогического обмена PAD, благодаря которым ежегодно 8-10 специалистов немецкого языка проходят переподготовку в различных учебных заведениях Германии.
Ян Хендрик Ольберц выразил благодарность за теплый прием и затронул вопросы сотрудничества между нашими школами. Он высоко оценил уровень знания немецкого языка школьниками Армении.
В рамках официального визита планируется расширить межвузовские связи между Арменией и Германией, а также обсудить возможность внедрения высоких технологий.