«ԱՐՄԵՆՏԵԼ»-Ը ԳՈՐԾԱՐԿԵՑ 3G ՀԱՄԱԿԱՐԳԻ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
«ԱրմենՏել» ընկերությունը փորձնականորեն գործարկում է 3G համակարգի ծառայություններ: Այսօրվա ասուլիսում այս մասին հայտնեց ընկերության գլխավոր տնօրեն Նեյչո Վելիչկովը: Նրա խոսքով, համակարգն այսօր գտնվում է կոմերցիոն փորձնական գործարկման փուլում, իսկ համակարգի կոմերցիոն գործարկումը նախատեսված է հուլիսի վերջին: Վելիչկովը նշեց, որ այս համակարգի ներդրումը կոնվերգենտ ցանցի ստեղծման ճանապարհին կարևորագույն քայլերից մեկն է, իսկ այդ ցանցի կառուցումը նախատեսված է ավարտել հաջորդ տարեվերջին: Թե ինչքանով այն կավալեցնի ընկերության մատուցած բջջային կապի բաժանորդների թիվը, Վելիչկովը դժվարացավ ասել, ավելացնելով, որ դրա մասին կխոսի փորձնական ռեժիմի ավարտից հետո:
Ինչպես նշեց ընկերության շարժական կապի բիզնեսի գծով տնօրեն Գենադի Կալգաշկին, առաջին փուլում ծառայությունը հասանելի կլինի Երևանի կենտրոնական մասերում և հանրապետության այն բնակավայրերում, որտեղ տեղադրված են բիզնես կենտրոններ և էլիտար կառույցներ: Նա հայտնեց, որ արդեն որոշվել է, որ տեսազանգի արժեքը հավասար կլինի ձայնային զանգի արժեքին: Գ. Կալգաշկին նշեց, որ նոր ծառայությունը բաժանորդներին կտրամադրվի առանց լրացուցիչ վճարի: Սակագնային վերջնական պլանն առայժմ մշակման փուլում է: Ընկերության տնօրենը վստահեցրեց, որ բջջային կապի բաժանորդները կապի որակի հետ կապված խնդիրներ չեն ունենա:
Իր հերթին, «ԱրմենՏել»-ի գործառնությունների գծով տնօրեն Ալեքսանդր Բիրման հայտնեց, որ համաձայն ստացած լիցենզիայի, ընկերությունը ապրիլի 1-ին գործարկել է նոր համակարգի առաջին կայանը: Նախատեսված բոլոր աշխատանքների ավարտից հետո մոտ մեկ ամիս տևել է սարքավորումների կարգի բերումը, որից հետո միայն հնարավոր է եղել սկսել փորձնական շահագործումը: Բիրմանը նաև հայտնեց, որ նոր ծառայությունը բաժանորդին տեսազանգի հնարավորություն կտա ՝ ապահովելով բարձր արագությամբ ինտերնետ կապ:
Հիշեցնենք, որ 2007-ի հոկտմեբերի 1-ին ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը որոշում ընդունեց բավարարել «ԱրմենՏել»-ի դիմումը՝ անհրաժեշտ ռադիոհաճախականությունների հատվածների օգտագործման թույլտվություն ստանալու և երրորդ սերնդի ցանցի ներդրման համար: Համաձայն թիվ 60 լիցենզիայի «ԱրմենՏել»-ը իրավունք ունի մատուցել ծառայություններ 3G համակարգի միջոցով ՀՀ ողջ տարածքում:

Компания “АрменТел” запустила систему услуг 3G
Телекоммуникационная компания “АрменТел” (торговая марка “Билайн”) запустила систему услуг 3G, сообщил сегодня на встрече с журналистами генеральный директор ЗАО “АрменТел” Нейчо Величков.
По его словам, система сегодня находится в процессе опытно-коммерческой эксплуатации, а коммерческий запуск системы запланирован на конец июля этого года.
Величков отметил, что внедрение системы 3G является одним из важных шагов по созданию конвергентной сети, строительство которой предусмотрено завершить в конце 2009 года. Насколько увеличится число абонентов сотовой связи компании “АрменТел”, Величков затруднился ответить, добавив, что это можно будет сказать после завершения тестового режима.
Как отметил директор по коммерческой линии мобильной связи компании Геннадий Калгашкин, на первом этапе услуга 3G будет доступна только в центральной части Еревана и тех столичных районах, где расположены бизнес-центры и элитные застройки. Он сообщил, что на данный момент принято решение тарифицировать видео-звонок как обычный голосовой. Г. Калгашкин отметил, что новая услуга доступна всем абонентам без дополнительной тарификации. Окончательный тарифный план пока разрабатывается. Представитель компании заверил, что каких-либо накладок с внедрением новой услуги у абонентов сотовой связи не будет.
В свою очередь, директор по операциям ЗАО “АрменТел” Александр Бирман сообщил, что в соответствии с предоставленной лицензией, 1 апреля компания запустила первую станцию для новой системы. После завершения всех работ проектирования еще около месяца длилась настройка оборудования. Только после этого стало возможно начать тестовую эксплуатацию систему.
Бирман отметил также, что новая услуга позволяет абоненту осуществить видео-звонок, имея при этом доступ в Интернет с достаточно большой скоростью. По его словам, пилотная эксплуатация системы направлена на определение группы пользователей. Более того, компания уже отметила, что многие абоненты пользуются этой новой услугой.
1 октября 2007 Комиссия по регулированию общественных услуг Армении удовлетворила заявку компании “АрменТел”, дав разрешение на пользование диапазонов радиочастот, необходимых для внедрения сети третьего поколения (3G). В соответствии с лицензией №60 “АрменТел” имеет право предоставлять услуги системы 3G по всей территории Армении.
Система 3G – мобильные технологии третьего поколения, позволяющие получить мультимедийные сотовые услуги и высокую скорость подключения к Интернету.