«Արմենիան Դեյթաքոմ Քամփնի» ՓԲԸ (ADC) ընկերության գլխավոր տնօրեն Հարալդ Գրիթենի հարցազրույցը Panorama-ին
17:16 24/06/2008
Պարոն Գրիթեն, որակյալ ինտերնետային կապի նշանակությունը մեր հանրապետության համար առավել քան ակնհայտ է: Այսօր Ձեր ընկերությունը տրամադրում է կապ` լայնաշերտ օպտիկամանրաթելային հաղորդման միջոցով: Ինչպիսին է ADC ընկերության ներկայիս գործունեությունը, ինչպիսին են մոտակա պլաններին։
Հայ-նորվեգական «Արմենիան Դեյթաքոմ Քամփնի» ՓԲԸ (ADC) ընկերությունը հանդես է գալիս, որպես օպտիկամանրաթելային ինտերնետի և տվյալների հաղորդման ծառայությունների օպերատոր՝ 2007 թվականի ապրիլ ամսից։ Այսօր ընկերությունը տրամադրում է ծառայություններ միայն ձեռնարկություններին, սակայն պլանավորում է նաև սկսել մատուցել կապ բնակարանային բաժանորդների համար։ Ներկայումս ընկերությունը պատրաստվում է սկսել նման ծառայությունների մատուցումը։
Կարո՞ղ էք նշել Ձեր ցանցի երկարությունը այսօրվա դրությամբ և արդյո՞ք շարունակում էք ընդլայնել այն։
Մեր մալուխի ընդհանուր երկարությունը ավելի քան 350 կմ է։ Մենք անընդհատ, գործնականում ամեն օր, շարունակում ենք մեր ցանցի ընդլայնումը, որը կախված է պոտենցիալ և առկա հաճախորդների պահանջարկի աճից։ Այդ պատճառով դժվար է ասել ինչ որ հստակ թիվ այն մասին, թե օրինակ տարվա վերջին մեր ցանցի երկարությունը որքան կլինի։
Ցանցը կառուցելու համար ինչ՞ ներդրումներ է արվել ADC ընկերության կողմից մինչ այսօր։
Ներդրված ֆինանսական միջոցների ծավալը այսօր արդեն գերազանցում է 6 մլն ԱՄՆ դոլարը, սակայն ընկերությունը շարունակում է իրականացնել իր զարգացման պլանները, ինչը նշանակում է, որ ներդրումների ծավալը բնականաբար անընդհատ կաճի։
Հիմնականում ինչպե՞ս են ծախսվում ներդրված միջոցները։
Ներդրված գումարները ծախսվում են հիմնականում ցանցի ընդլայնման նպատակով ձեռք բերվող նոր նյութերի, սարքավորումների և ծառայությունների համար։ Միայն բարձր որակի նյութեր և սարքավորումներ են օգտագործվում հայաստանյան բաժանորդներին անսահմանափակ հզորությունների և ծավալների ծառայություններ առաջարկելու նպատակով։
Դուք հանդես էք եկել որպես DigiTec Expo 2007–ի պաշտոնական հովանավոր։ Նաև որոշել եք մասնակցել հունիսի 26-ից 27-ը կայանալիք Digitec Business ֆորումին և հանդես գալ որպես միջոցառման ինտերնետ կապի մատակարար։ Ինչ՞ նպատակ ունի Ձեր մասնակցությունը այդ միջոցառմանը։
Digitec-ը հրաշալի հնարավորություն է ADC ընկերության համար հանդես գալու ինչպես պոտենցիալ բաժանորդների, այնպես էլ ողջ ՏՏ հանրության առջև և ստեղծել նոր կապեր՝ ապագա համագործակցության ակնկալիքով։

Интервью Panorama.am с генеральным директором ЗАО “Армениан Дейтаком Кампни” (ADC) Гаральдом Гриттеном
- Уважаемый господин Гриттен, учитывая значение качественной интернет-связи для нашей республики и исключительные особенности предоставления связи посредством широкополосного оптико-волоконного доступа, а также то, что сегодня ваша компания предоставляет этот вид услуг, представьте, пожалуйста, деятельность компании ADC на сегодняшний день и планы на ближайшее время.
- Совместная армяно-норвежская компания ADC (Armenian Datacom Company) является оператором услуг оптико-волоконной интернет-связи и передачи данных. Компания действует с апреля 2007 года. Сегодня ADC предоставляет услуги только предприятиям, однако на данный момент компания собирается начать предоставление услуг также и домашним пользователям.
- Какова протяженность сети вашей компании сегодня, и продолжается ли ее расширение?
- Общая протяженность нашего кабеля превышает 350 км. Мы постоянно, практически каждый день, работаем над расширением нашей сети, что связано с растущим спросом на наши услуги со стороны потенциальных и реальных клиентов. Именно поэтому трудно сказать что-либо определенное об ожидаемой, например, к концу года, протяженности сети.
- Какой объем инвестиций осуществила ADC для создания сети?
- Объем инвестиций на данный момент уже превышает 6 млн. долларов США, однако компания пока продолжает реализацию своих планов развития, что означает, что объем инвестиций постоянно будет расти.
- Как, в основном, распределяются инвестированные средства?
- Инвестиции направляются в основном на приобретение новых материалов, оборудования и услуг для расширения сети. Для предоставления армянским абонентам услуг неограниченной мощности и объема компания использует только высококачественные материалы и оборудования.
- Вы выступили в качестве официального спонсора выставки DigiTec Expo 2007, а также решили принять участие в Digitec Business форуме, который пройдет 26-27 июня, и стать официальным поставщиком интернет-связи этого мероприятия. Какую цель преследует участие вашей компании в данном мероприятии?
- Digitec является прекрасной возможностью для ADC продемонстрировать свои возможности как потенциальным абонентам, так и всей ИТ общественности, и создать новые связи для будущего сотрудничества.