Հոկտեմբերի 3-5-ը տեղի է ունենալու «Պատկերապատումի և պատկերի» երևանյան առաջին միջազգային փառատոն` կոմիքսների փառատոն: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Գայանե Դուրգարյանը: Նրա խոսքով, փառատոնին մասնակցելու են ինչպես հայ, այնպես էլ օտարազգի կոմիքսներ: Բայց դեռ ծրագիրն ու մասնակիցների անուններն ամբողջությամբ հստակեցված չեն:
Գ. Դուրգարյանն ավելացրեց, որ այս տարի Հայաստանում անցկացվել է «Պատկերապատում-2008» ցուցապաստառների մրցույթ: Մրցույթում ներկայացված 80 աշխատանքից ընտրված երեք լավագույն գործերը հանդիսանալու են փառատոնի խորհրդանշաններ: Առաջին տեղը զբաղեցրած աշխատանքը դառնալու է «Պատկերապատումի և պատկերի» փառատոնը խորհրդանշող պաստառ, իսկ երկրորդ և երրորդ տեղերը զբաղեցրածները` փառատոնի մասին պատմող բուկլետների վրա են պատկերվելու:
Ցուցապաստառների մրցույթը կազմակերպել էր Հայաստանում «Պատկերապատումի զարգացման» միությունը, մշակույթի նախարարությունը և ֆրանսիական դեսպանատունը:

The international Yerevan first comic festival “Coat of Painting and Picture” is going to be held in 3-5, October. Gayane Durgaryan, the head of the department of public communication of ministry of culture, says that besides Armenians, comics of other nationalities are also taking part but the project and the names of participants aren`t clear yet.
She added that the competition of canvases “Coat of Painting-2008” has been held in Armenia and the best 3 works of the displayed 80 will be considered the symbols of the festival. It was held by the union “Developing Painting”, ministry of culture and French embassy. The best work will be the symbolizing canvas of the festival and the best 2nd and 3rd works will be on the booklets of the festival.