ՄԵԿՆԱՐԿ. «ԴԻՋԻԹԵՔ ԲԻԶՆԵՍ ՖՈՐՈՒՄ»
Հունիսի 26-27-ը Երևանում կանցկացվի «ԴիջիԹեք Բիզնես ֆորում»-ը: Երկու օրերի ընթացքում 17 ընկերություններ և մոտ 30 զեկուցողներ դասընթացների միջոցով կներկայացնեն բիզնեսի համար նախատեսված ՏՏ նորագույն լուծումներ և առաջարկներ:
««ԴիջիԹեք Բիզնես ֆորում»-ի նպատակն է մեծացնել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառումն ու ներդրումը բիզնես միջավայրում, ինչն էլ իր հերթին կբարձրացնի բիզնեսի արդյունավետության մակարդակը»,-այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ պարզաբանեց ֆորումի կազմակերպիչ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Կարեն Վարդանյանը:
ֆորումի նորություններից Կ. Վարդանյանն առանձնացրեց խորհրդատվության և կառավարության սրահները: Խորհրդատվությամբ հանդես կգան ոլորտի մասնագետներ, մասնավորապես, ցանցային ապահովման, հաճախորդների սպասարկման, ինտերնետ գովազդի, հաշվապահության, ցանցային վաճառքի և այլ հարցերում:
Կազմակերպիչների տեղեկացմամբ, ֆորումի շրջանակներում «Մայքրոսոֆթ Ար Էյ» ընկերությունը կանցկացնի նաև «Ինովացիոն ֆորում»: «Այսօր պետք է որոշենք, թե Հայաստանն ինչ տեղ է զբաղեցնում գլոբալիզացվող աշխարհում: Ունենալով ՏՏ արդյունաբերության լավ պոտենցիալ ընկերությունները հիմնականում արտասահմանյան պատվերներ են կատարում»,-փաստեց ընկերության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը:
Նրա խոսքով, այսօր հարկավոր է հասարակությանը և տնտեսական սուբյեկտներին ցույց տալ, որ ինովացիոն տեխնոլոգիաները առնվազն մի քանի անգամ կարող են բարձրացնել արտադրության արդյունավետությունը, թե կառավարման և թե զուտ արտադրական առումով: «Առանց ինովացիոն տեխնոլոգիաների կիրառման մեր գործարարները ավելոդ ծախսեր և ժամանակ են վատնում, իսկ ՏՏ ներդրմամբ նրանք կարող են լուրջ հաջողություների հասնել»,-իր կարծիքը հայտնեց Մայքրոսոֆթ Ար Էյ ընկերության տնօրենը:
Կազմակերպիչներից Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Արսեն Ղազարյանն էլ հավելեց, որ «ԴիջիԹեք Բիզնես ֆորում»-ը հերթական միջոց է լինելու` օգտագործելով ՏՏ-ն ավելի մրցունակ դարձնել որևէ արտադրություն, թե ներքին և թե արտաքին շուկայում: «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրումով տվյալ կազմակերպությունը հնարավորություն է ստանում ավելի բաց աշխատել»,-նկատեց Ա. Ղազարյանը:
Նշենք, որ ֆորումը անց է կացվում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո: Կազմակերպիչներն ակնկալում են, որ մասնակիցների թիվը հասնելու է մինչև 1500:

Применение ИТ в бизнесе в разы повысит его эффективность
Внедрение и применение информационных технологий в бизнесе существенно повысит его эффективность. Об этом сегодня на пресс-конференции, приуроченной к запланированному на 26 июня открытию форума DigiTec Business, заявил председатель Союза предприятий информационных технологий Армении (UITE) Карен Варданян.
Он отметил, что в ходе двухдневного форума 17 компаний и 30 докладчиков представят новейшие решения ИТ и предложения для совершенствования бизнеса.
В качестве новинок форума, К. Варданян отметил павильоны для консультаций и управления. Специалисты ИТ-сферы, в частности, по вопросам сетевого обеспечения, обслуживания клиентов, интернет-рекламы, бухгалтерии и сетевой продажи.
Кроме того, в рамках форума ереванское представительство компании Microsoft проведет “Инновационный форум”.
“Нам необходимо понять, какое место занимает Армения в мире глобализации. Имея хороший потенциал промышленности в области ИТ, местные компании в основном выполняют зарубежные заказы”, - сказал сегодня руководитель ереванского офиса компании Microsoft Григорий Барсегян.
По его словам, обществу и хозяйствующим субъектам сегодня необходимо показать, что инновационные технологии могут в несколько раз повысить продуктивность производства. “Без применения инновационных технологий наши предприниматели теряют лишние средства и время, а с применением ИТ они могут достичь серьезных успехов”, - сказал Г. Барсегян.
В свою очередь, председатель Союза предпринимателей и промышленников Армении Арсен Казарян отметил, что DigiTec Business станет очередным средством для повышения конкурентоспособности любой продукции как на внутреннем, так и на внешнем рынке.
“Внедряя информационные технологии, данная организация получает возможность работать более открыто”, - сказал А. Казарян.
Отметим, что форум, число участников которого достигнет 1500, пройдет под патронажем премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна.