Հայաստանի միակ մրցունակ առավելությունը պետության ինտելեկտուալ պոտենցիալն է: Այս մասին այսօր «ԴիջիԹեք Բիզնես Ֆորում»-ի բացման արարողության ժամանակ ասաց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, կառավարության մոտեցումը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին միանշանակ է` ՏՏ զարգացումը Հայաստանի կառավարության համար հանդիսանում է առաջնային: Միաժամանակ Տ. Սարգսյանը ընդգծեց` նոր տեխնոլոգիաների բիզնեսում ներդրման ամհրաժեշտությունը, ինչը թույլ կտա զգալի բարձրացնել նրա արդյունավետությունը: «Մենք այլընտրանք չունենք»,-ընդգծեց վարչապետը:
Նա նաև նշեց, որ դժվար է ժամանակակից աշխարհը պատկերացնել առանց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների: Նրա խոսքով, այն երկրները, որտեղ ՏՏ ոլորտի զարգացման համար ստեղծվել են բարենպաստ պայմաններ, արագ զարգանում են, քանի որ դա բարձրացնում է աշխատանքի արդյունավետությունը և տնտեսապես շահավետ է:
Տ. Սարգսյանը նաև նշեց, որ կառավարության համար առաջնային է այն խնդիրների վերհանումը և արագ լուծումը, որոնք թույլ կտան վերացնել ՏՏ զարգացմանը խոչընդոտող խնդիրները: Վարչապետի խոսքով, այդ խնդիրները լուծվում են պետության և մասնավոր հատվածի երկխոսության արդյունքում, ինչը թույլ է տալիս հեշտորեն վերացնել եղած խոչընդոտները:
«Մենք ողջունում ենք ֆորումի աշխատանքները և սպասում ենք դրա արդյունքներին և այսօրվա միջոցառման մասնակիցների առաջարկներին: Կառավարությունը մասնակիցներից ակնկալում է թարմ գաղափարներ և պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել ՏՏ ներդրմանը բիզնեսի տարբեր ճյուղերում»,- նշեց Տ. Սարգսյանը:
Իր հերթին, Գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը հույս հայտնեց, որ այսօր բացված ֆորումը կլինի բավականաչափ արդյունավետ` ինչպես ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչների, այնպես էլ գործարարների համար: Նրա կարծիքով, նոր տեխնոլոգիաների ներդրմամբ հանավորություն կընձեռվի բարձրացնել բիզնեսի արտադրողականությունը: Ա. Ղազարյանը նշեց նաև տեղական ՏՏ ոլորտի ծառայություններ մատուցող մասնավոր ընկերությունների և գործարարների միջև կապի պահպանման կաևորությունը:
Նշենք, որ ֆորումը, որի մասնակիցների թիվը հասնելու է 1500-ի, անցնում է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո:
Ֆորումի կազմակերպիչներն են Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը, Հայաստանի բանկերի միությունը և Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությունը:

Единственной конкурентоспособной привилегией Армении является интеллектуальный потенциал Армении. Об этом сегодня в ходе открытия двухдневного форума DigiTec Business премьер-министр РА Тигран Саркисян.
По его словам, подход правительства страны к сфер информационных технологий однозначен – развитие ИТ является приоритетом для армянского правительства. При этом премьер-министр подчеркнул необходимость внедрения новейших технологий в бизнес, что позволит существенно повысить его эффективность. “У нас нет альтернативы”, - отметил Т. Саркисян.
В то же время премьер подчеркнул, что трудно представить современный мир без информационных технологий. Он отметил, что страны, где созданы благоприятные условия для развития ИТ-сферы, прогрессивно развиваются, поскольку это повышает эффективность их работы и экономически выгодно.
Премьер-министр отметил также, что первоочередной задачей для правительства Армении является выявление проблем, скорейшее решение которых позволит устранить препятствия на пути развития ИТ-сферы в нашей стране. По словам Т. Саркисяна, эти проблемы обсуждаются путем диалога между частным сектором и государством, что позволяет с легкостью ликвидировать имеющиеся препятствия.
“Мы приветствуем начало работы форума и ожидаем его результаты и предложения участников сегодняшнего мероприятия. Правительство ожидает от участников форума свежие идеи и готово оказать содействие к их внедрению в различных отраслях бизнеса”, - сказал Т. Саркисян.
В свою очередь, председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян выразил надежду, что открывшийся сегодня форум будет достаточно плодотворным как для представителей ИТ-сферы, так и бизнесменов. По его мнению, посредством внедрения новейших технологий возможно будет повысить продуктивность бизнеса. А. Казарян отметил важность сохранения связи предпринимателей с местными компаниями, предоставляющих услуги ИТ-сферы.
Отметим, что форум, число участников которого достигнет 1500, проходит под патронажем премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна.