ՅՈԻՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեն Քվեբեկ քաղաքում բացվող նիստում այսօր պետք է համալրվի Համաշխարհային ժառանգության ցուցակը, որում ընդգրկվելու համար թեկնածու է նաև Իրանում գտնվող Թադեի հայկական վանքը:
ՅՈԻՆԵՍԿՕ-ի կողմից պահպանվող բնական և մշակութային օբյեկտների ցանկում ընդգրկվելու համար «թեկնածուներ» են ներկայացրել 41 երկիր:
Հիշեցնենք, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկի մեջ մտնում են 141 երկրի 851 պատմամշակութային արժեք: Այդ ցանկում հայկական մշակութային հուշարձաններից ընդգրկված են երեքը` Սանահին-Հաղպատ եկեղեցիները, Գեղարդավանքը` Ազատ գետի հովտով և Էջմիածնի մայր տաճարի եկեղեցիների համալիրը` խաչքարերով ու Զվարթնոցի հնավայրը` տաճարով:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկի մեջ ընդգրկվող ցանկացած հուշարձան պետք է պահպանած լինի իր նախնական տեսքը` չպետք է այդ տարածքում նոր շինություններ կառուցված լինեն: Ցանկի մեջ մտնում են համամարդկային արժեք ունեցող հուշարձանները: Հետաքրքիր է, որ եթե տարիներ առաջ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն իր ցանկի մեջ ընդգրկում էր կոնկրետ օբյեկտներ, ապա այժմ` նաև լանդշաֆտներ, միջավայր:

Комитет всемирного культурного наследия ЮНЕСКО сегодня в Квебеке (Канада) пополнит список мирового культурного наследия. Как сообщает радиостанция “Свобода”, в список претендует попасть также армянская церковь Св. Фаддея, действующая на территории Ирана.
Согласно источнику, 41 страна мира представила своих претендентов на включение в список природных и культурных объектов, охраняемых ЮНЕСКО.
Напомним, что в список культурного наследия ЮНЕСКО входит 851 памятник 141 страны мира. В этот список включены три культурно-исторических памятника Армении: комплекс монастырей Ахпат-Санаин, монастырь Гегард с долиной реки Азат, комплекс церквей Эчмиадзина, включая все хачкары и храм Звартноц.
Любой культурный памятник, включенный в список наследия ЮНЕСКО, должен быть сохранен в первозданном виде, на этой территории не должно быть новых построек. В список входят памятники, имеющие общечеловеческую ценность.
Интересно то, что если раньше ЮНЕСКО включала в свой список конкретные объекты, то теперь она включает в него также ландшафты и естественную среду.