ՆԱԽԱՐԱՐԱԿԱՆ ԿՈՆՖԵՐԱՆՍ ԷՍՏՈՆԻԱՅԻ ՄԱՅՐԱՔԱՂԱՔ ՏԱԼԻՆՈՒՄ
Հայաստանի առողջապահության նախարարության պատվիրակությունը` նախարար Հարություն Քուշկյանի ղեկավարությամբ վերադարձել է Տալինի «Առողջություն և բարեկեցություն» խորագրով նախարարական կոնֆերանսից: Այս մասին այսօր Pnorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց առողջապահության նախարարի խորհրդական Ռուսլանա Գևորգյանը: «Առողջություն և բարեկեցություն» խորագրով նախարարական կոնֆերանսն անցկացվեց հունիսի 25-27-ը` Էստոնիայի մայրաքաղաք Տալինում: Այն ուղղված էր 2005թ. Եվրոպական նախարարական կոմիտեի EUR(RCSS) R8 բանաձևի կատարմանը: Կոնֆերանսին ելույթով հանդես է եկել նախարար Քուշկյանը»,-նշեց Ռ. Գևորգյանը:
Նրա խոսքով, նախարարական հանդիպման ժամանակ քննարկվել և ընդունվել է «Առողջապահական համակարգերի հզորացման» համաեվրոպական խարտիան, որն իրավական հետևանքներ չի նախատեսում: Խարտիայի մշակման աշխատանքները սկսվել են մոտավորապես մեկ տարի առաջ: Ինչպես նշեց նախարարի խորհրդականը, ստեղծվել է տարածաշրջանային երկրները ներկայացնող փորձագետների աշխատանքային խումբ և այդ երկրներում նշանակվել են խարտիայի մշակման աշխատանքները համակարգող պատասխանատուներ: Հայաստանում, նախարարի որոշմամբ, պատասխանատու է նշանակվել նախարարի տեղակալ Թաթուլ Հակոբյանը:
Նշենք, որ Էստոնիա մեկնած պատվիրակության կազմում են եղել նաև ԱԺ առողջապահության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը, ԱՆ աշխատակազմի ղեկավար Գագիկ Սայադյանը, ԱՆ Ազգային ինստիտուտի տեղեկատվական և վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Վլադիմիր Դավիդյանցը:

Армения приняла участие в министерской конференции “Здоровье и благополучие”
Делегация министерства здравоохранения Армении во главе с министром Арутюном Кушкяном вернулась из Таллина, где приняла участие в министерской конференции “Здоровье и благополучие”. Об этом в беседе с корреспондентом Pаnorama.am сообщила советник министра здравоохранения РА Руслана Геворкян.
По ее словам, конференция состоялась с 25 по 27 июня в Таллине и была нацелена на исполнение резолюции комитета министров Европы EUR (RCSS) R8 от 2005 года. С докладом на конференции выступил министр здравоохранения Армении Арутюн Кушкян.
По словам Р. Геворкян, министры обсудили и приняли Общеевропейскую хартию “Усиление системы здравоохранения”, которая не предусматривает правовых последствий. Работы по разработке хартии начались около года назад. Как сообщила советник министра, создана рабочая группа экспертов, представляющих региональные страны, где назначены ответственные за координацию работ по разработке хартии. В Армении, по решению министра, ответственным назначен заместитель министра Татул Акопян.
В состав армянской делегации, посетившей Эстонию, вошли председатель постоянной парламентской комиссии по вопросам здравоохранения Ара Баблоян, руководитель аппарата министерства здравоохранения Гагик Саядян, директор информационного и аналитического центра Национального института министерства здравоохранения Владимир Давидянц.