ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 1-ԻՑ ԿԳՈՐԾԻ 30 ԱՎԱԳ ԴՊՐՈՑ
Արդեն հայտնի է այն 30 դպրոցների ցանկը, որոնք գործելու են որպես ավագ դպրոց և ընդունելու են շրջակա մյուս դպրոցների բարձր դասարանցիներին: Սեպտեմբերի 1-ից իններորդ դասարանի ավարտական վկայական ունեցող յուրաքանչյուր աշակերտ ուսումը կկարողանա շարունակել ավագ դպրոցում: Երեսուն ավագ դպրոցներից 2-ը կլինեն արհեստագործական դրոցներ:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԿԳ նախարարությունից, իրականացվելու է 30 փորձնական ավագ դպրոցների մանկավարժական կադրերի վերապատրաստում: Այդ փորձնական ավագ դպրոցները կլինեն երկամյա, սակայն 2009-2010 ուսումնական տարում արդեն կդառնան եռամյա:
Ավագ դպրոցների նպատակն է ստեղծել սովորողների համար նախընտրելի հոսքային ուղղություն, այդ թվում, նախնական մասնագիտական կրթության ընտրության հարավորություն: Ավագ դպրոցները կազմավորվելու են որպես առանձին գործող ուսումնական հաստատություններ և կարող են գործել նաև կրթահամալիրի կազմում՝ առանձնացված ուսումնական մասնաշենքով: «Ավագ դպրոցների համակարգի ստեղծման ռազմավարական ծրագրի» շրջանակներում նախատեսված է հանրապետությունում ստեղծել շուրջ 200 ավագ դպրոց:
Նշենք, որ փորձնական 30 ավագ դպրոցների ստեղծման համար պետբյուջեից և Համաշխարհային բանկի «Կրթության որակ և համապատասխանություն» վարկային ծրագրի շրջանակներում հատկացվել է ավելի քան 2.6 մլն դրամ: Այդ դպրոցները կվերանորգվեն, կկահավորվեն համապատասխան նյութատեխնիկական բազայով:

30 High-schools will work since 1 September
The list of 30 schools which will work as high-schools is already known. Only pupils of high terms will study in it. Each student, who has a 9-term leaving certificate can continue his/her study in high-school since 1 September. 2 of 30 high-schools will work as industrial schools.
As ministry of Education of RA informs there will be retraining of pedagogical staff of 30 experimental high-schools. These experimental high-schools will be 2-year, but in 2009-2010 school years it will be 3-year.
The aim of high-school is to set up a preferable line direction including the opportunity of choosing specialty.
High- school is organized as separate educational institution and can work as a part of a school only with an own building. In the frames of ‘strategical project of creation of high-school system’ about 200 high-schools are planned to establish.
For establishing experimental 30 high-schools more than 2.6mln US dollars have been assigned from the state budget and in the frames of World Bank`s ‘High-quality Education and Correspondence’ credit project .These schools will be redecorated and furnished with property and equipment.