ՀԱՅՏՆԻ Է «ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆ»-Ի ԺՅՈՒՐԻՆԵՐԻ ԿԱԶՄԸ
Արդեն ավանդական դարձած «Ոսկե ծիրան» 5-րդ միջազգային կինոփառատոնին այս տարի Հայաստան են ժամանելու կինոաշխարհի բազմաթիվ ականավոր դեմքեր: Այս մասին այսօր լրագրողներին տեղեկացրին փառատոնի ծրագրերի տնօրեն Միքայել Ստամբոլցյանը և փառատոնի տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը:
Կինոփառատոնն ունենալու է հինգ ժյուրի: Այս տարի, բացի մրցույթային երեք ժյուրիներից` խաղարկային, վավերագրական և Հայկական համայնապատկեր, փառատոնը կունենա Fipresci և Էկումենիկ ժյուրիներ: Տնօրենը տեղեկացրեց, որ խաղարկային ժյուրիի նախագահը լինելու է իրանցի հանրահայտ կինոռեժիսոր, Դարյուշ Մեհրջուին. «Որպես իրանական կինոյի նոր ալիքի խորհրդանշական դեմք` Մեհրջուին համարվում է ամենաինտելեկտուալ ռեժիսորներից մեկը»,-ներկայացրեց Հ.Խաչատրյանը:
Այս ժյուրիի կազմում են անվանի կինոռեժիսոր Ուլրիխ Զայդլը (Ավստրիա), Գորան Պասկալևիչը (Սերբիա), Ազիզե Թանը (Թուրքիա) և Աշոտ Ադամյանը (Հայաստան):
Վավերագրական ֆիլմերի ժյուրին այս տարի նախագահում է ավստրիացի անվանի կինոռեսիսոր, գրող և օպերատոր, Վիեննայի փառատոնի մրցանակակիր Միխայել Գլավոգերը: Այս ժյուրիի կազմում են Սերգեյ Բուկովսկին` Ուկրաինայից և ռուսական 1-ին ալիքի «Իրական կինո» հաղորդման հեղինակ և վարող Վիտալի Մանսկին: Ժյուրիի անդամ է նաև BBC-ի Համաշխարհային լուրերի թղթակից, բրիտանաբնակ պրոդյուսեր և ռեժիսոր , 2007-ին իր «Ճչացողները» ֆիլմի համար «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի մրցանակակիր Կառլա Կարապետյանը:
«Հայկական համայնապատկեր» մրցույթի ժյուրիի նախագահն այս տարի Անահիտ Նազարյանն է ԱՄՆ-ից, ում կինոկարիերան, «Ոսկե ծիրան» փառատոնի տնօրենի հաղորդմամբ, սկսվել է հանրահայտ ֆրենսիս Ֆորդ Կոպոլայի հետ համագործակցությամբ: Ժյուրիի կազմում են ֆրանսիացի լրագրող, կինոյի և փիլիսոփայության դասախոս, հեռուստատեսային պրոդյուսեր և ռեժիսոր, գրող Պատրիկ Կազասը, ինչպես նաև Իրանից ազգությամբ հայ, անվանի գրաքննադատ, բազմաթիվ հեռուստաֆիլմերի հեղինակ Զավեն Ղուկասյանը և Հայաստանից` ռեժիսոր և դերասան, մի շարք փառատոնների մրցանակակիր Միքայել Դովլաթյանը:
Fipresci ժյուրին այս տարի ղեկավարում է Մեծ Բրիտանիայից Daily Telegraph-ի, The Independent-ի, The Scotsman-ի և Sight and Sound-ի թղթակից Շեյլա Ջոնսթոնը: Ժյուրիի անդամներ են նաև Թուրքիայից «Միլլիեթ» օրաթերթի կինոքննադատ Ալին Թաշչյանը և կինոգետ, սցենարիստ, Կինոքննադատների և կինոլրագրողների միջազգային ասոցիացիայի անդամ Սիրանույշ Գալստյանը: Էկումենիկ ժյուրիի կազմում են Բելգիայից լրագրող և կինոքննադատ Ժոս Հոռեմանսը և Ֆրանսիայից` պաստոր Դընիզ Մուլեն, ով 2000-ից , որպես Interfilm-ի պատվիրակ մասնակցում է Կաննի էկումենիկ ժյուրիների կազմավորմանը: Էկումենիկ ժյուրիի մյուս անդամը Վազգենյան հոգևոր դպրոցի տեսուչ Գևորգ աբեղա Սարոյանն է:
Նշենք, որ «Ոսկե ծիրան» 5-րդ միջազգային կինոփառատոնը կանցկացվի հուլիսի 13-20-ը` Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:

“Золотой абрикос” будут судить пять составов жюри
Международный ереванский кинофестиваль “Золотой абрикос” будет иметь пять составов жюри, сообщили сегодня журналистам директор программ фестиваля Микаел Стамболцян и директор фестиваля Арутюн Хачатрян. По их словам, кроме игрового, документального жюри и жюри “Армянской панорамы”, фестиваль будет иметь также Fipresci и экуменическое жюри.
Как сообщил директор фестиваля А. Хачатрян, председателем игрового жюри будет известный иранский режиссер Дариуш Мерджуин. “Как представитель новой волны иранского кино Мерджуин считается одним из самых интеллектуальных режиссеров”, - сообщил он. В состав данного жюри войдут Ульрих Зайдл (Австрия), Горан Паскалевич (Сербия), Азиз Тан (Турция) и Ашот Адамян (Армения).
Документальное жюри возглавляет известный австрийский режиссер, писатель и оператор, лауреат венского фестиваля Михаил Главогер. В состав этого жюри войдут Сергей Буковский из Украины, автор и ведущий программы первого канала России “Реальное кино” Виталий Манский. В состав жюри войдет также известный корреспондент мировых новостей BBC, продюсер и режиссер из Великобритании, лауреат “Золотого абрикоса” 2007 года Карла Карапетян.
Председателем жюри “Армянской панорамы” в этом году избрана Анаит Назарян из США, чья карьера началась с сотрудничества с Френсисом Форд Копполой. В состав жюри войдут журналист, преподаватель кино и философии, телепродюсер и режиссер, писатель Патрик Казас из Франции, а также известный критик и автор телевизионных фильмов из Ирана Завен Гукасян и режиссер и актер из Армении, лауреат различных фестивалей Микаел Довлатян.
Жюри Fipresci возглавит корреспондент Daily Telegraph, The Independent, The Scotsman и Sight and Sound Шейла Джонстон из Великобритании. В состав жюри войдут кинокритик турецкой газеты “Миллиет” Алин Ташчян и киновед, сценарист, член международной ассоциации кинокритиков и киножурналистов Сирануйш Галстян.
В состав экуменического жюри фестиваля “Золотой абрикос” войдут бельгийский киножурналист и кинокритик Жос Хореманс и пастор из Франции Дениз Мулен, кто с 2000 года участвует в работе экуменического жюри Каннского кинофестиваля как делегат от INTERFILM, а также наставник духовной школы Вазгенян Геворг Сароян.
Ереванский международный кинофестиваль “Золотой абрикос” пройдет с 13 по 20 июля при поддержке министерства культуры Армении. Генеральным спонсором кинофестиваля является компания VivaCell.