ՖԻԼՄԵՐ. ԲՆԱՊԱՀՊԱՆԱԿԱՆ ԽՆԴԻՐՆԵՐ ԵՐԵԽԱՆԵՐԻ ԱՉՔԵՐՈՎ
Վաղը Երևանի պետական տիկնիկային թատրոնում «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում տեղի կունենա բնապահպանական ֆիլմերի ցուցադրություն: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեցին Հայաստանում վայրի բնության և մշակութային արժեքների պաշտպանման հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից: Ըստ այս աղբյուրի, ֆիլմերը եզակի են իրենց տեսակով և ստեղծման պատմությամբ, քանի որ Հայաստանի բնության, կենդանական աշխարհի մասին պատմող այս ֆիլմերը հեղինակել են էկո-ակումբների 12-16 տարեկան երեխաներն ու պատանիները:
2006թ.-ից Հայաստանում վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը հանրապետության տարբեր շրջաններում իրականացնում է «VivaCell-ը և երեխաները հանուն բնության» բնապահպանական-կրթական ծրագիրը: Ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի տարբեր շրջաններում, մասնավորապես, Դիլիջանում, Գյումրիում, Գառնիում (Գողթ), Ուրծաձորում ու Երևանում ստեղծվել են էկո-ակումբներ, որոնցում ներգրավված երեխաները ֆիլմերի միջոցով իրենց մտահոգություններն են արտահայտում ու ահազանգում բնությանը սպառնացող վտանգների մասին:
Նկատենք, որ դեռևս մեկ տարի առաջ երիտասարդ այս ռեժիսորներից ոչ մեկը կինոլեզվի «այբուբենին» չէր տիրապետում և խցիկով աշխատելու փորձ չուներ:

Tomorrow environmental films will be presented to the public in the frames of “Golden Apricot” festival, in the Puppet Theatre of Yerevan, reported the foundation of Wild Nature and Cultural Values.
According to the source the films are unique in their types as the authors of the films are 12-16 years old children of the various eco-groups.
Since 2006 the foundation of Wild Nature and Cultural Values fulfills “VivaCell and Children for Nature” ecological-educational project. In the frames of the project ecological groups have been established in different regions of Armenia, in particular in Dilijan, Gyumri, Garni, Urtsadzor and Yerevan.