ԲՈՒԼՂԱՐԻԱՅԻ ՏԱՐԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ. 2009Թ.
Հայաստանում` Բուլղարիայի մշակույթի նախարարի տեղակալ Յավոր Միլուշևի պաշտոնական այցի ընթացքում քննարկվելու են 2009թ. Հայաստանում կայանալիք Բուլղարիայի տարվա մշակութային ծրագրերը, ինչպես նաև հայ-բուլղարական մշակութային համագործակցության հետագա խնդիրներ: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Գայանե Դուրգարյանը:
Նրա խոսքով, Յ. Միլուշևը մասնակցելու է «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնին: Փառատոնի ընթացքում ցուցադրվելու են «Պեյո Յավորով. գործ համար 205/1913» վավերագրական ֆիլմը, որում Պեյո Յավորովի կերպարը մարմնավորել է Յավոր Միլուշևը:
Պաշտոնական այցի ընթացքում Բուլղարիայի մշակույթի փոխնախարարն այցելելու է պատմամշակութային հուշարձաններ, ինչպես նաև հանդիպում է ունենալու Երևանի պետական համալսարանի ղեկավարության և դասախոսական կազմի հետ:
Պաշտոնական այցի ընթացքում Յավոր Միլուշևին ուղեկցելու է Բուլղարիայի մշակույթի նախարարության միջազգային համագործակցության փորձագետ Ստոյանա Աթանասովան:

The details of holding Year of Bulgaria in Armenia in 2009 will be discussed with the deputy minister of culture of Bulgaria Iavor Milushev in a official working visit to Armenia, said Gayane Durgaryan, the head of public relations department of the Ministry of Culture to Panorama.am reporter.
According to her the deputy minister will take part in “Golden Apricot” film festival also. Visits to cultural historic monuments are scheduled, as well as holding meeting discussion with the representatives and professors of Yerevan State University.
Iavor Milushev will be in Armenia on July 17-20.