ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՈՒՂԵՐՁ Է ՀՂԵԼ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎԻ ՄԱՍՆԱԿԻՑՆԵՐԻՆ
Այսօր նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է Համահայկական կրթական երրորդ համաժողովի մասնակիցներին: Նախագահի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, ուղերձում ասված է. «Ի սրտե ողջունում եմ Համահայկական կրթական երրորդ համաժողովի մասնակիցներին և հյուրերին:
Ուրախ եմ, որ համաժողովը Հայաստանում է մեկտեղել արտերկրում հայեցի կրթության ու դաստիարակության հարցերով նվիրյալներին, Սփյուռքում հայապահպանության առաջամարտիկներին` հայ ուսուցիչներին:
Այսօր ես երախտագիտության խոսք եմ ուղղում ձեզնից յուրաքանչյուրին: Դուք իրականացնում եք հային հայ պահելու, օտար ափերում մեծացող հայորդիներին լեզվով և ոգով հայ դաստիարակելու, հայրենասեր սերունդ կրթելու վեհ առաքելությունը: Այդ գործում Հայաստանի Հանրապետությունը ևս լուրջ անելիքներ ունի:
Համոզված եմ, որ հայրենիք հաճախակի այցելությունների, նմանօրինակ համաժողովների ու քննարկումների շնորհիվ դուք նոր գիտելիքներ, շունչ ու ոգի եք առնելու և հաղորդելու ձեր սաներին, ում վիճակված է շարունակելու հայ ժողովրդի հավերժական ընթացքը: Համաժողովին մաղթում եմ արգասաբեր աշխատանք, իսկ մասնակիցներին` անձնական ու մասնագիտական նորանոր հաջողություններ»:
Նշենք, որ Համահայկական կրթական երրորդ խորհրդաժողովը տեղի կունենա հուլիսի 25-28-ը Ծաղկաձորում: Խորհրդաժողովին կմասնակցի 31 երկրների 147 ներկայացուցիչ, այդ թվում՝ արտերկրում հայեցի կրթության և դաստիարակության խնդիրներով զբաղվող կազմակերպությունների և հաստատությունների ղեկավարներ, հայկական կրթօջախների տնօրեններ, ուսուցիչներ, կրթության ոլորտի մասնագետներ:
Խորհրդաժողովի բացման պաշտոնական արարողությունը տեղի ունեցավ այսօր Երևանի Առնո Բաբաջանյանի անվան համերգասրահում: Պաշտոնական արարողությանը մասնակցել են վարչապետ Տ. Սարգսյանը, կրթության և գիտության նախարար Ս. Սեյրանյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ:

Президент обратился с посланием к участникам Третьей Всеармянской образовательной конференции
Президент Армении Серж Саргсян обратился с посланием к участникам Третьей Всеармянской образовательной конференции.
“Рад, что конференция собрала в Армении всех преданных армянскому образованию и воспитанию, армянских учителей - передовиков за сохранение армянства в Диаспоре.
Сегодня я выражаю слова признательности каждому из вас. Вы осуществляете высокую миссию сохранения армянина армянином, воспитания армянских сынов за рубежом в армянском духе и патриотического поколения. В этом деле Республике Армения многое предстоит сделать”, - говорится в послании Саргсяна, предоставленном пресс-службой главы государства.
“Уверен, что благодаря частым визитам на родину, организацию подобных конференций и обсуждений, вы получите новые знания, новый дух передадите своим воспитанникам, которым предстоит продолжить вечный ход армянского народа”, - говорится в послании.
Президент пожелал участникам конференции плодотворной работы, а также новых личных и профессиональных успехов.
Третья Всеармянская образовательная конференция открылась сегодня в армянском курортном городе Цахкадзор и продлится до 28 июля. В конференции принимают участие 147 представителей из 31 страны, в том числе руководители организаций и учреждений, занимающихся вопросами армянского образования и воспитания за рубежом, директора армянских учебных заведений, учителя, специалисты образовательной сферы.
Торжественная церемония открытия конференции состоялась сегодня в Ереванском концертном зале имени Арно Бабаджаняна. На церемонии присутствовали премьер-министр Армении Тигран Саркисян, министр образования и науки Спартак Сейранян другие высокопоставленные лица.