ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ԱՆՎՃԱՐ ԼԻՆԵԼԸ ԲՈՒԺՕԳՆՈՒԹՅԱՆ ՈՐԱԿԻ ՎՐԱ ՉԻ ԱԶԴԵԼՈՒ
Հուլիսի 1-ից մինչև երեկ Երևանի ծննդատներում անվճար հիմունքներով ընդունվել է 1604 երեխայի ծնունդ,  որից 1154-ը Երևանի բնակիչ են, իսկ 422-ը` մարզերի: Այս տվյալներ այսօր մամուլի ասուլիսում ներկայացրեց Առողջապահության նախարարության մոր և մանկան պահպանության վարչության պետ Կարինե Սարիբեկյանը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 1-ից կառավարության որոշմամբ ծննդօգնությունն անվճար է: Այդ նպատակի համար կառավարությունը 2008-ի երկրորդ կիսամյակում առողջապահությանը  բյուջեից  լրացուցիչ 1 մլրդ դրամ է հատկացրել, 300 մլն դրամի ձեռք են բերվել բուժսարքավորումներ, որոնք հիմնականում կբաշխվեն մարզային ծննդատներին:
Կ. Սարիբեկյանի խոսքով, 1604-ի միայն 20,6 տոկոսը` 330 հոգի է ծննդաբերել կեսարյան հատման ճանապարհով, որն ի տարբերություն նախորդ տարվա նույն ամսվա նվազել է: Նախորդ տարի նույն ամսում գրանցվել է 21 տոկոս կեսարյան հատում : Ի դեպ, նախորդ տարի նույն ամսին ծնվել է 1509 երեխա:
Ասուլիսին ներկա Պետական առողջապահության գործակալության տնօրեն Արա Տեր-Գրիգորյանը նշեց, որ այս մեթոդն առաջին անգամ են կիրառում ու մանրամասն հետևում են` ինչ արդյունքներ կստանան: Նա մեկ ամսվա աշխատանքը բարձր գնահատեց: Առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը, ըստ Ա. Տեր-Գրիգորյանի, նույնպես գոհ է մեկ ամսվա արդյունքներից, որի մասին նա հայտնել է նախօրեին իր մոտ տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ:
Անվճար ծննդօգնության պարագայում բժիշկների աշխատավարձը բոնուսային սկզբունքով է` որքան ծննունդ ընդունեն, այնքան էլ կվարձատրվեն: Բայց և այնպես, գործակալության տնօրենը նշեց, որ բժիշկների, ինչպես նաև մանկաբարձների, քույրերի աշխատավարձը նախորդ տարիների համեմատ բավականին բարձրացել է: «Բժիշկներ կան, որ ստանում են 400-500 հազար դրամ»,-ընդգծեց բանախոսը:
Նախարարության ներկայացուցիչները կոչ արեցին, որպեսզի յուրաքանչյուրը ծննդաբերի իր համայնքի ծննդատանը, քանի որ բոլոր տեղերում վերաբերմունքը նույնն է, խոսքը նաև մարզերի բնակիչներին է  վերաբերում: «Ավելի լավ է Երևանի ծննդատներ գան ծննդաբերության հետ բարդույթներ ունեցող ծննդկանները»,-ասաց Կ. Սարիբեկյանը` վստահեցնելով, որ  ծառայության անվճար լինելը չի ազդելու բուժօգնության որակի վրա:
Նշենք, որ արդեն կոնկրետ սահմանված են նաև անվճար ու վճարովի հիվանդասենյակները: «Վճարովի ու անվճար սենյակնները կապված չեն բժշկական սպասարկման որակի հետ, այլ կոմունալ-կենցաղային պայմաններով են ապահովված, նաև անհատական են»,-բացատրեց Ա. Տեր-Գրիգորյանը: Նա նշեց, որ այն հիվանդը, որը ցանկանում է օգտվել անվճար հիվանդասենյակից, բայց բոլորը զբաղված են, նրան կարող են պառկեցնել վճարովի սենյակ` անվճար հիմունքով:
Ի դեպ, հիվանդասենյակում մեկ նորածնի համար նախատեսված է 3 քմ, իսկ ծնողին` 7 քմ` այսինքն միասին 10 քմ: 40 քմ դեպքում կարող են մեկ սենյակում պառկել 4 ծննդկան` երեխաների հետ, բայց նույնիսկ եթե սենյակն ավելի մեծ լինի, 4-ից ավելի անթույլատրելի է:
Հիշեցնենք, որ ծննդաբերող մայրերը 22 շաբաթական հղիության ունենալու ժամանակ նոր ստանում են հավաստագիր, բայց մինչև այդ պետք է հերթագրվեն` այն ստանալու համար:
2009 թվականի համար Առողջապահության նախարարությանը պետական բյուջեից տրամադրվելու է 6,1 մլրդ դրամ` ծննդօգության անվճար լինելու համար:

В июле 2008 года в Ереване родилось 1604 младенца
С 1 июля этого года в ереванских роддомах принято 1604 родов на бесплатной основе, при этом 1154 рожениц – жители Еревана, а 422 – областей. Такие данные представила сегодня на пресс-конференции начальник Управления охраны здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Армении Карине Сарибекян.
Напомним, что согласно решению правительства с 1 июля родовспоможение в Армении является бесплатным. В этих целях правительство во втором квартале 2008 года выделило Минздраву дополнительно 1 млрд. драмов. На 300 млн. драмов приобретено медицинское оборудование для областных больниц.
По словам К. Сарибекян, 330 рожениц из 1604-ех, или 20.6% родили посредством кесарева сечения, и этот показатель по сравнению с прошлым годом уменьшился. Согласно статистике, в июле прошлого года родилось 1509 детей, из них 21% - кесаревым сечением.
Директор государственного агентства здравоохранения Ара Тер-Григорян заметил, что подобный метод работы применяется в Армении впервые, и они внимательно следят за результатами. Он очень высоко оценил работу за месяц, и подчеркнул, что министр здравоохранения Арутюн Кушкян также доволен результатами этого месяца, о чем сообщил на прошедшем накануне в Минздраве совещании.
При бесплатном родовспоможении зарплата врачей выплачивается по бонусной системе: сколько примет родов, столько и получит. Кроме того, директор агентства подчеркнул, что зарплата врачей, сестер и акушерок по сравнению с прошлыми годами значительно возросла. “Есть врачи, которые получают 400-500 тысяч драмов”, - заметил он.
Представители министерства здравоохранения призвали рожениц Армении, в том числе жительниц областей, рожать в своих общинных роддомах, поскольку обслуживание одинаковое во всех местах. “Будет лучше, если из областей в ереванские роддома будут обращаться только те роженицы, у которых возникли осложнения”, - сказала К. Сарибекян, заверив, что тот факт, что услуга бесплатная, никак не повлияет на ее качество.
По ее словам, в больницах четко выделены платные и бесплатные палаты. “Нахождение в платной или бесплатной палате никак не влияет на качество медицинского обслуживания, просто платные палаты являются одиночными и имеют лучшие коммунально-бытовые условия”, - объяснил А. Тер-Григорян.
Отметим, что по стандартам на одного новорожденного в палате полагаются 3 кв. метра, на мать – 7 кв. м., при этом не разрешается в одной палате держать более четырех рожениц, если даже площадь этой палаты превышает 40 кв. метров.
Напомним, что беременные женщины Армении при достижении 22 недельного срока беременности получают сертификат на бесплатное родовспоможение, но для его получения они должны при этом заранее записаться в очередь.
В 2009 году для бесплатного родовспоможения министерство здравоохранения Армении получит из госбюджета страны 6.1 млрд. драмов.