12-ամյա հանրակրթության անցման ամբողջական ներդրումն ապահովելու նպատակով ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության կողմից մշակվել են օտար լեզուների, արվեստի, տեխնոլոգիայի, ֆիզիկական, նախնական զինվորական պատրաստության և անվտանգ կենսագործունեության ուսումնական բնագավառների առարկաների չափորոշիչները և ծրագրերը: Դրանց հիման վրա այս տարի հրատարակվել և նոր ուսումնական տարում դպրոց կմտնի, ընդհանուր առմամբ, 65 անուն նոր դասագիրք` համապատասխան ուսուցչի ձեռնարկով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Բագրատ Եսայանը:
Մինչև սեպտեմբերի 1-ը հանրապետության դպրոցներին կբաշխվեն նաև տարրական դպրոցի սովորողներին անվճար հատկացվող «Այբբենարան», «Մաթեմատիկա», «Մայրենի», «Կերպարվեստ», «Տեխնոլոգիա», «Ես և շրջակա աշխարհը» առարկաների դասագրքերը և ուսուցչ ձեռնարկները:
Փոխնախարարը տեղեկացրեց, որ դպրոցներում ներդրվող նոր ծրագրերին ու չափորոշիչներին ծանոթացնելու նպատակով ընդհանուր առմամբ վերապատրաստվել է տարբեր առարկաների շուրջ 15 300 ուսուցիչ, դասվար, ուսումնական և դաստիարակության գծով փոխտնօրեն: Նրա խոսքով, համակարգչային գրագիտության ուղղությամբ վերապատրաստվել է շուրջ 7500 ուսուցիչ:
Տեղեկատվական և հաղորդակցման տեխնոլոգիաների ներդրման ուղղությամբ հանրակրթության համակարգում ծրագրերը շարունակվում են «Համակարգիչների շրջանառու համակարգի» միջոցով դպրոցներին տրամադրվել է շուրջ 5500 համակարգիչ և համակարգչային սարքավորում: «Համակարգիչների շրջանառու համակարգում այս պահի դրությամբ ընդգրկված է հանրապետության դպրոցների շուրջ 72 տոկոսը` 1056 կրթօջախ: Ընթացիկ տարում նախատեսվում է համակարգում ընդգրկել ևս շուրջ 150 դպրոց»,- ավելացրեց փոխնախարարը:
Նաեւ տեղեկացրեց, որ իրականացվում են համադպրոցական ցանցի ստեղծման աշխատանքներ, որը մինչև տարեվերջ կընդգրկի հանրապետության շուրջ 320 դպրոց:

В целях полноценного обеспечения перехода на 12-летнее общее образование Министерством науки и образования Армении были разработаны учебные программы и стандарты по иностранным языкам, искусству, технологиям, физкультуре, начальной военной подготовке и безопасности жизнедеятельности. Об этом сегодня на встрече с журналистами сказал заместитель министра по науке и образования РА Баграт Есаян.
По его словам, на основе этих программ, в этом году были изданы и предоставлены школам 65 наименований новых учебников и соответствующих им пособий для учителей.
До первого сентября школам республики будут бесплатно розданы также учебники для учащихся начальных школ и пособия для учителей по предметам: “Азбука”, “Математика”, “Родная речь”, “Изобразительное искусство”, “Технология” и “Я и окружающий мир”.
Замминистра сообщил, что для ознакомления с новыми программами и стандартами переподготовку прошли в общей сложности 15 300 учителей, классных руководителей, замдиректоров по учебной и воспитательной работе. По его словам, около 7 500 учителей прошли переподготовку в направлении компьютерной грамотности.
Б. Есаян сообщил также, что продолжается внедрение программы информационных технологий и связи. В рамках программы компьютеризации школам предоставлено около 5 500 компьютеров и компьютерной техники. Этой программой на данный момент охвачено около 72% республиканских школ из 1 056 учебных заведений. “В текущем году предполагается охватить еще около 150 школ”, - добавил замминистра.
Он так же сообщил, что осуществляются работы по созданию межшкольной сети, которая до конца года охватит около 320 школ.