Պաշտպանության նախարարության կողմից Հայաստանի, Ջավախքի և Արցախի բոլոր դպրոցներին, բուհերին և զորամասերին նվիրվել է պատմաբան Արտակ Մովսիսյանի «Հայոց պատմության աշխարհակալությունները» գիրքը և նույն հեղինակի գիտահանրամատչելի, փաստագրական «Տիգրան Մեծ» և «Ներմութ» ֆիլմերը:
ՊՆ նախարար Սեյրան Օհանյանը նշեց, որ այս գրքի և ֆիլմերի նվիրատվության նպատակն այն է, որպեսզի դպրոցներում ռազմահայրենասիրական դաստիարակությունը ավելի բարձր մակարդակի վրա դրվի: Նա հայտնեց, որ այս ֆիլմերը և «Հայոց պատմության աշխարհակալությունները» գիրքը կտրամադրվի նաև Ռուսաստանի Դաշնությունում և Սփյուռքում գործող բոլոր հայկական դպրոցներին:
Պատմաբան Արտակ Մովսիսյանը նշեց, որ «Հայոց պատմության աշխարհակալությունները» գրքում փորձ է արված ի մի բերել հայոց պատմության ընթացքում ստեղծված աշխարհակալությունների պատմությունները, դիտարկելու դրանք մեկ համատեքստում: «Նման ճանապարհով հետազոտության շնորհիվ ավելի ճանաչելի է դառնում հայ էթնոսը, բացահայտվում են աշխահակալ հայ կերպարի առանձնահատկությունները»,- հավելեց նա:
«Տիգրան Մեծ» ֆիլմում ներկայացվում է Տիգրան Մեծի ամբողջ գործունեությունը, իսկ «Նեմրութ» ֆիլմը Հայկական Տավրոսի «Նեմրութ» սրբավայրի մասին է:
Պատմաբանի խոսքով, աշնանը նմանատիպ ուսուցողական ֆիմերի շարքը կհամալրվի ևս մեկով`«Ժայռապատկերների այբուբեն» ֆիլմով, որը նկարահանվել է Արևմտյան Հայաստանում:

Defense Ministry of Republic of Armenia has donated to all the schools and universities of Armenia, Artzakh and Javakhq the book of historian Artak Movsisyan “Supremacies of Armenian History”, and his “Tigran the Great” and “Nemrout” popular science films.
According to Defense Minister Seyran Ohanyan the chief aim of the donation is setting a higher level for military-patriotic education in schools. The book and popular science films will also be given to Armenian Diaspora schools in Russia and elsewhere, he added.
In “Supremacies of Armenian History” the narrative of all Armenian supremacies is given in one perspective. The book reveals Armenian ethnic features and the qualities of Atmenin conquerors as a whole, historian Artak Movsisyan says.
“Tigran the Great” represents all the deeds of Tigran the Great, and “Nemrout” enlightens the history of Armenian Tavros and “Nemrout” sanctuary.
According to A.Movsisyan, one more film “Cliff-pictography Alphabet” shooted in Western Armenia will be added to the succession of these films in autumn.