«ԱԶԴ ՊՐՈԴԱՔՇՆԸ» ՎԵՐԱԴԱՐՁԵԼ Է ԿԻԼԻԿԻԱՅԻՑ
«Ազդ պրոդաքշնը» վերադարձել է պատմական Կիլիկիայից, ուր նկարահանում էր Կիլիկյան Հայաստանի մասին խոստացած ֆիլմը: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց «Ազդ պրոդաքշնի» հիմնադիր, պրոդյուսեր, ռեժիսոր Հայկ Հարությունյանը: 180 րոպեանոց ֆիլմը ներկայացնելու է Կիլիկիայի պատմությունը, բերդաքաղաքներն ու ամրոցները: Հ. Հարությունյանը նշեց, որ Կիլիկիայում նկարահանել են մի շարք բերդեր ու ամրոցներ, իսկ ֆիլմն ամբողջությամբ պատրաստ կլինի երեք ամիս անց: Այն հեռարձակվելու է Հանրային հեռուստաընկերությամբ:
Նշենք, որ անձնակազմը Կիլիկիա մեկնել էր հուլիսի 15-ին
Ավելի վաղ Panorama.am-ին տված հարցազրույցում, Հ. Հարությունյանը նշել էր, որ ֆիլմը կարելի է օգտագործել որպես գործիք Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ, քանի որ հավատացած է, որ այն Հայաստանի իմիջի բարձրացման վրա լավ ազդեցություն կթողնի:
«Թուրքիան թաքցնում է Կիլիկիայի հայկական պատկանելությունը: Ֆիլմը պատմական, վիզուալ փաստերով Կիլիկիայի հայկական լինելը կբացահատի չիմացողների համար»,-ասել էր նա:
ֆիլմի բյուջեն բավականին մեծ է: «Ազդ Պրոդաքշնը» հաջող նկարահանումների համար շնորհակալություն է հայտնում հովանավորներին` «ՎիվաՍել» ընկերությունը, «Kia motors»-ին և «Global travels»-ին:
Նշենք, որ «Ազդ Պրոդաքշնը» հիմնադրվել է 1997 թվականին, նկարահանել է ավելի քան 50 ֆիլմ: Վերջին երեք տարիների ընթացքում նկարահանում է պատմական Հայաստանը ներկայացնող ֆիլմերի շարք: Արդեն պատրաստել են «Բարի գալուստ Ղարաբաղ», «Արևմտյան Հայաստան», ինչպես նաև »Նոյան տապանի առեղծվածը» ֆիլմերը, իսկ Ջավախքի մասին պատմող ֆիլմը նկարահանման փուլում է:

“Azd Production” has returned from historical land of Cilicia where it was shooting a promised film about Cilician Armenia, the founder, producer and director of “Azd Production” Hayk Haroutyunyan told Panorama.am.
The film which lasts 180 minutes will be ready in three months and will represent the history, towns and fortresses of Cilicia.
According to Mr. Haroutyunyan this film can be successfully utilized in our country’s foreign policy, as it will make a good PR for Armenia’s reputation as a whole.
“Turkey is hindering the Armenian origins of Cilicia, but this film will clear out everything,” Haroutyunyan added.
Note that “Azd Production” was founded in 1997 and has produced more than 50 films. It has been producing more historical films in recent three years.