ՀԻՄՆԱՆՈՐՈԳՎՈՒՄ ԵՆ 12 ՆԱԽՆԱԿԱՆ ԵՎ ՄԻՋԻՆ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՈՒՍՈՒՄՆԱԿԱՆ ՀԱՍՏԱՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
Այժմ Հայաստանի 12 նախնական և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում ընթանում են հիմնանորոգման աշխատանքներ: Այդ քոլեջներից երկուսը գտնվում են Երևանում, մնացածը` տարբեր մարզերում: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց ԿԳՆ նախնական և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արտակ Աղբալյանը:
Նա նշեց, որ քոլեջների հիմնանորոգման աշխատանքները կավարտվեն դեկտեմբերին, իսկ դրանից հետո 12 քոլեջները կապահովվեն ժամանակակից նյութատեխնիկական բազայով:
Վարչության պետի հավաստմամբ, 2009-ին վերջին կունենանաք 12 օրինակելի, հիմնանորոգված, միջազգային ստանդարտներին համապատասխան և նյութատեխնիկական բազայով հագեցած հաստատություններ:
Այդ քոլեջների հիմնանորոգման և նյութատեխնիկական բազայի ապահովման համար ԵՄ հարևանության քաղաքականության շրջանականերում 2008-2010 թվականների համար տրամադրվել է 15 մլն եվրո աջակցություն: 2008 թվականին քոլեջների հիմնանորոգման համար ամբողջ գումարից տրամադրվել է 810 մլն դրամը:
Նշենք, որ դեռևս 2007 թվականի նոյեմբերին միջգերատեսչական հանձնաժողով էր ստեղծվել այդ քոլեջների բարեփոխումներն իրականացնելու համար: Հանձնաժողովը ստեղծել էր աշխատանքային խումբ, որպեսզի ընտրվեն քոլեջները: Ընտրվել են այն քոլեջները, որտեղ այսօրվա աշխատանքի շուկայի պահանջներին համապատասխանող մասնագիտություններ կան:

До конца года завершится капремонт 12 учебных заведений
В двенадцати начальных и средних специальных учебных заведениях в настоящее время ведутся работы капитального ремонта. Два учебных заведения находятся в Ереване, а остальные десять - в областях страны. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщил начальник управления начального и среднего специального образования Министерства образования и науки РА Артак Агбалян.
Он отметил, что работы по капитальному ремонту завершатся в декабре, после чего эти учебные заведения будут обеспечены современной материально-технической базой.
В целях обеспечения материально-технической базой и ремонта колледжей, в рамках Политики европейского соседства на 2008-2010 годы выделено 15 млн евро. Для ремонта упомянутых колледжей из общей суммы выделено 810 млн драмов.
Отметим, что межведомственная комиссия для осуществления реформ в этих колледжах была создана в ноябре 2007 года. Комиссия создала рабочую группу, которая должна была отобрать учебные заведения. Отобраны те, которые предоставляют соответствующие сегодняшнему рынку труда профессии.