ԱՍՏՂԱԳԻՏԱԿԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ OԼԻՄՊԻԱԴԱ` ՆՎԻՐՎԱԾ Վ. ՀԱՄԲԱՐՁՈՒՄՅԱՆԻ ԾՆՆԴՅԱՆ 100-ԱՄՅԱԿԻՆ
ԵՊՀ-ին առընթեր Ա.Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցում մեկնարկեց ԱՊՀ երկրների դպրոցականների XI աստղագիտական օլիմպիադան, որը նվիրված է աշխարհահռչակ գիտնական, աստղաֆիզիկոս Վիկտոր Համբարձումյանի ծննդյան 100-ամյակին։ Օլիմպիադան շարունակվելու է Բյուրականի աստղադիտարանում և տևելու է մինչև սեպտեմբերի 26-ը:
Ինչպես տեղեկացանք ԿԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, օլիմպիադայի ծրագրում ընդգրկված են տեսական, գործնական և դիտողական փուլեր, գիտամշակույթային էքսկուրսիաներ, դասախոսություններ, դիտումներ։
Օլիմպիադայի հանձնաժողովի համանախագահներն են ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Ռ.Մարտիրոսյանը և դպրոցականների աստղագիտության միջազգային օլիմպիադաների հանձնաժողովի նախագահ ՖՄԳԹ Մ. Գավրիլովը։
Օլիմպիադայի պաշտոնական բացումը տեղի կունենա սեպտեմբերի 20-ին:

В Ереване стартовала олимпиада по астрофизике
В Ереванской физико-математической спецшколе имени А. Шагиняна при ЕГУ стартовала олимпиада по астрофизике, в которой примут участие школьники 9-ых классов из стран СНГ. Олимпиада посвящена 100-летию великого ученого, астрофизика Виктора Амбарцумяна.
Как сообщили в пресс-службе Министерства образования и науки РА, в программу олимпиады включены теоретические, практические и наблюдательские туры, научно-культурные экскурсии, лекции, наблюдения.
Сопредседателями комиссии олимпиады являются председатель НАН РА, академик Радик Мартиросян и председатель комиссии международных школьных олимпиад по астрофизике М. Гаврилов.
Отметим, что официальное открытие олимпиады состоится 20 сентября. Олимпиада продолжится в обсерватории Бюракана и продлится до 26 сентября.