Երևանի պետական համալսարանում սկսվեց «Վ. Սարոյանի ստեղծագործությունը և ժամանակակից աշխարհը» թեմայով գիտաժողով` նվիրված գրող Վիլյամ Սարոյանի ծննդյան 100-ամյակին:
«Վ. Սարոյանը մեկն է նրանցից, ում գերդաստանը փրկվել է 20-րդ դարում թուրք բռնակալության կողմից կատարվող ջարդերից և ապաստան գտել ԱՄՆ-ի Ֆրեզնո նահանգում: Սարոյանը լինելով ամերիկյան գրող, երբեք չի կորցրել հայկական հոգին իր ստեղծագործություններում»,- ասաց ԵՊՀ ռոմանագերմանական բանասիրության ֆակուլտետի դեկան Կարո Կարապետյանը:
ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը նշեց, որ Վ. Սարոյանը բարձրագույն կրթություն չի ստացել, սակայն դարձել է աշխարհահռչակ գրող` շնորհիվ իր հզոր ստեղծագործական մտքի և հոգու թռիչքի: «Իր կյանքում Վ. Սարոյանը թեկուզ կրել է զրկանքներ ու շատ դժվարություններ, սակայն նա երբեք չի խեղճացել, միշտ եղել է ամուր հայկական լեռների պես»,- հավելեց նա:
Գիտաժողովի ընթացքում ԵՊՀ-ի, ԳԱԱ-ի, Ռուս-հայկական համալասարանի ու Վրաստանի Ա. Ծերեթելու անվան պետական համալսարանի մի շարք դասախոսներ հանդես եկան գրողի կեպարը ներկայացնող զեկույցներով: Բանախոսները ներկայացրեցին Սարոյան գրողի` միաժամանակ ամերիկացի և հայ լինելը, ստեղծագործությունների փիլիսոփայությունը, երկու մշակույթների արտացոլումը գրողի ստեղծագործություններում, նաև`առանձին գործերի վերլուծություն:
Նշենք, որ գիտաժողովը կազմակերպել էր ԵՊՀ ռոմանագերմանական բանասիրության ֆակուլտետի արտասահմանյանը գրականության ամբիոնը:

В Ереванском государственном университете сегодня открылась международная научная конференция “Творчество и современный мир Уильяма Сарояна”, посвященная 100-летию известного американского писателя армянского происхождения.
“У. Сароян один из тех, чья семья в начале ХХ века спаслась от турецких погромов и нашла свое пристанище в США в городе Фрезно (штат Калифорния). Будучи американским писателем, он никогда не утрачивал в своих произведениях своего армянского духа”, - сказал декан факультета романо-германской филологии ЕГУ Каро Карапетян.
Ректор ЕГУ Арам Симонян отметил, что У. Сароян не получил высшего образования, но стал всемирно известным писателем, благодаря своему глубокому творческому уму и широкому полету души. “Несмотря на то, что Сароян претерпел много лишений и пережил много трудностей, тем не менее, он никогда не сникал и был тверд, как армянские горы”, - добавил он.
Принявшие участие в конференции преподаватели ЕГУ, Российско-Армянского (Славянского) университета, Института литературы Национальной академии наук РА и грузинского Госуниверситета им. А. Церетели выступили с докладами, представляющими образ писателя. Докладчики представили армянскую самобытность американского писателя, которая отразилась в его произведениях, а также влияние двух культур на весь творческий путь Сарояна. Участники конференции проанализировали также его отдельные произведения.
Отметим, что конференция организована кафедрой зарубежной литературы факультета романо-германской филологии ЕГУ.