Երևանի «Epygi office park»-ում մեկնարկեց «Դիջիտեք-2008» (DigiTec) տեղեկատվական հեռահաղորդակցման տեխնոլորգիաների ցուցահանդեսը:
Ցուցահանդեսի հիմնական նպատակն է ՏՀՏ ընկերությունների, գործարար, պետական և անհատական սպառողների և հասարակության միջև ստեղծել բարենպաստ գործարար միջավայր: Բացի այդ, ցուցահանդեսը հայաստանյան ՏՀՏ դաշտի իրական պատկերն ուսումնասիրելու, ընկալելու, ձեռքբերումներին ծանոթանալու, առկա մարտահրավերներն ու հնարավորություններն տեսնելու հնարավորություն է տալիս:
Ցուցահանդեսի բացման արարողությանը ներկա էին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանը, Էոկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը և մի շարք այլ պաշտոնյաներ:
Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ միջոցառումը չափազանց կարևոր է և կառավարությունը մշտապես կարևորում է ՏՀՏ ոլորտում ցանկացած գործառույթ, որը հանրության ուշադրությունը սևեռում է այս գերակա խնդրի վրա: «Դեռևս 2000 թվականից կառավարությունը ՏՀՏ ոլորտում նորարարությունների ներդրումը համարել է առաջնային խնդիր և տարեց տարի մենք նկատում ենք և մասնակիցների քանակի ընդլայնում, և ներկայացվող ծառայությունների քանակի ընդլայնում, ինչը նշանակում է, որ այս ոլորտում ունենք բավականին լուրջ քայլեր` դեպի առաջ: Այն միջոցառումների ծրագիրը, որն արժանացել է կառավարության հավանությանը, հույսով եմ, որ ապահովելու է մոտակա տարիների ընթացքում բեկումնային զարգացում այս ոլորտում»,- հավելեց Վարչապետը:
«Դիջիտեք 2008»-ն իր նշանակությամբ տարբերվում է նախորդ ցուցահանդեսներից. նախ այն անցկացվում է «Տեղեկատվական Տեխնոլոգիաների զարգացման հայեցակարգի» նպատակային համատեքստում, և երկրորդը` այս տարի զուգահեռաբար անցկացվում է նաև «ԱրմԹեք կոնգրես 2008»-ը, որը հնարավորություն կտա «Դիջիտեքը» դարձնել «տեխնոլոգիական» Հայաստանի և սփյուռքի հանդիպման մի վայր:
Այս տարի Դիջիտեքին մասնակցում են 50 տեղական և միջազգային ընկերություններ, որոնց թվում են նաև առաջին անգամ Հայաստանում իրենց արտադրանքը ցուցադրող «Մոսկովսկի տելեպորտ» և «Սոֆթլայն» (Softline) ընկերությունները: «Դիջիտեքն» այս տարի ակնկալում է 12 000 այցելու:
Ցուցահանդեսը տևելու է 3 օր, որոնց ընթացքում կանցկացվեն նաև կից միջոցառումներ. Դիջիտեք-բիզնես լուծումների ֆորում, Դիջիտեք-էլեկտրոնային կառավարում ֆորում, Դիջիտեք- սեմինարների շարք:
«Դիջիտեք 2008»-ում ցուցադրվելու է «Գիտության և տեխնիկայի թանգարանը», որտեղ ներկայացվելու են հայկական տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ձեռքբերումներն ու նվաճումները:
Նշենք, որ ցուցահանդեսի շրջանակներում Հայաստանի Փոքր և Միջին Ձեռնարկատիրության Զարգացման Ազգային Կենտրոնի աջակցությամբ անցկացվելու է «Դիջիտեք-Սթարթ Ափ» նորարական ֆորում, որը կոչված է աջակցելու Հայաստանյան նորաստեղծ և նորարար գաղափարներ ունեցող ՏՀՏ կազմակերպություններին`հաստատելու և արտասահմանյան ՏՀՏ շուկայում:
Նշենք, որ արդեն չորորդ անգամ անընդմեջ անցկացվող այս ցուցահանդեսը ավանդապես կազմակերպվում է ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո: Ցուցահանդեսը հովանավորում են «Microsoft RA» և «Virage Logic» ընկերությունները:

Четвертая ежегодная международная выставка информационных и высоких технологий DigiTec 2008 открылась сегодня в Ереване.
Основная цель выставки - создать благоприятную атмосферу среди ИТ-компаний и деловых потребителей. Кроме того, выставка даст хорошую возможность ознакомиться с достижениями и общей картиной в ИТ-сфере в Армении.
Как отметил в ходе церемония открытия выставки премьер-министр Армении Тигран Саркисян, правительство всегда ценило и ценит важность любого начинания в сфере ИТ. “С 2000 года правительство считает первоочередной задачей внесение нововведений в ИТ-сферу, и с каждым годом мы замечаем рост числа участников, расширение спектра предоставляемых услуг, а это значит, что в данной сфере у нас есть достаточно серьезные шаги продвижения. Одобренная правительством программа мероприятий надеюсь в ближайшие несколько лет обеспечит переломное развитие сферы”, - сказал премьер-министр.
Отметим, что в этом году в работе выставки принимают участие 50 местных и международных организаций, в числе которых впервые представляющие свою продукцию в Армении компании “Московский Телепорт” и “Softline”.
Организаторы выставки планируют собрать 70 компаний и 12000 посетителей. Отметим, что в прошлом году выставку посетили 8000 человек.
DigiTec 2008 проходит в новом выставочном зале Epygi office park-а. В течение 3 рабочих дней выставки совместно будут проведены также и другие мероприятия: бизнес-форум решений DigiTec, форум электронного управления DigiTec, ряд семинаров DigiTec.
На выставке будет продемонстрирован “Музей науки и техники”, здесь будут представлены достижения сферы армянских информационных технологий.
В рамках выставки при содействии Национального центра развития малого и среднего предпринимательства Армении пройдет новаторский форум DigiTec - Start up, который призван содействовать новосозданным и имеющим новаторские идеи ИТ-организациям в представлении на зарубежном рынке.
Главным спонсором выставки, которая проходит под высоким патронажем премьер-министра Армении, является компания Microsoft RA, спонсором - Virage Logic.