ՎԱՐՉԱՊԵՏԸ ՊԱՐԳԵՎՆԵՐ ԵՎ ՄՐՑԱՆԱԿՆԵՐ ՀԱՆՁՆԵՑ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻՆ
Ուսուցչի տոնի առթիվ այսօր Ա. Բաբաջանյանի անվան ֆիլհարմոնիայի փոքր դահլիճում կազմակեպվել էր մեծ միջոցառում: Հանդիսությանը ներկա էին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, կրթության և գիտության նախարար Սպարտակ Սեյրանյանը, պետական և հասարակական գործիչներ, կրթական բնագավառի ներկայացուցիչներ:
Շնորհավորելով ներկաներին տոնի կապակցությամբ` վարչապետը նշեց, որ Հայաստանի ապագան տեսնելու համար պետք է նայել աշակերտներին, որոնց դաստիարակման ու կայացման գործում անգնահատելի է ուսուցչի գործունեությունը: «Արդեն 7-րդ տարի է, ինչ կառավարության որոշման համաձայն նշվում է ուսուցչի տոնը: Այս տոնը բացառիկ հնարավորություն է տալիս մեկ անգամ ևս կարևորելու ուսուցչի դերն ու նշանակությունը հասարակության կյանքում: Ուսուցիչների խնդիրները միշտ գտնվում են կառավարության ուշադրության կենտրոնում: Մենք 2009 թվականից նախատեսել ենք բարձրացնել ուսուցիչների աշխատավարձը` հասցնելով մինչև 120 հազար դրամի»,- հավելեց վարչապետը:
Կրթության և գիտության նախարար Սպարտակ Սեյրանյանը, շնորհավորելով բոլոր մանկավարժներին, նշեց, որ Հայաստանի համար ծանր ժամանակաշրջանում ուսուցիչներն իրենց ուսերին էին վերցրել անկախության սերնդի դաստիարակման գործն ու արժանապատվորեն արձանագրել հաղթանակ: Նախարարն առավել կարևորեց ուսուցչի դերը մեր ինքնության ճանաչման, ազգային մշակույթն ու հոգևոր արժեքներն իր մեջ կրող սերնդի կրթման գործընթացում:
Միջոցառման ընթացքում ամփոփվեցին «Տարվա լավագույն ուսուցիչ», «Տարվա լավագույն տնօրեն» և «Տարվա լավագույն դաստիարակ» հանրապետական ամենամյա մրցույթի արդյունքները: Վարչապետը «Տարվա լավագույն ուսուցիչ» անվանակարգում հաղթող ճանաչված Տավուշի մարզի Իջևանի թիվ 1 դպրոցի կենսաբանության ուսուցչուհի Անուշ Մեհրաբյանին և «Տարվա լավագույն դաստիարակ» անվանակարգի մրցանակակիր` Գեղարքունիքի մարզի Գավառի թիվ 7 մանկապարտեզի դաստիարակ Արփիկ Հովակիմյանին հանձնեց «ՎԱԶ 21-07» մակնիշի ավտոմեքենաների բանալիներ: «Տարվա լավագույն տնօրեն» ճանաչված Վայոց Ձորի մարզի Մալիշկայի թիվ 1 դպրոցի տնօրեն Արմեն Մարգարյանը ստացավ համակարգիչ:
Կրթության բնագավառում ցուցաբերած վաստակի և երկարամյա մանկավարժական գործունեության համար ՀՀ նախագահի անունից այսօրվա հանրապետության 8 մանկավարժի շնորհվեց «ՀՀ վաստակավոր մանակավարժի» կոչումով, ևս 8-ը պարգևատրվեցին «Մովսես Խորենացի» մեդալով:

Today a ceremony devoted to the Day of Teachers was organized in Philharmonic hall named after A. Babadjanyan. The Prime Minister of Armenia Tigran Sargsyan, the Minister of Education and Science Spartak Seyranyan, high ranking officials, representatives of civil society were also present at the event.
Congratulating the guests, the Prime Minister mentioned that in order to make the future of Armenia visible we should look at the pupils, who are being grown up and educated by our teachers. “This is the 7th year the Teacher’s Day is being celebrated by the decision of Government. This holiday gives chance to signify the role and the mission of the teachers. The teachers’ problems are always under Government’s special attention. We’ve decided to increase the salaries of teachers up to 120 thousands drams,” he said.
The Minister of Education and Science Spartak Seyranyan congratulated the teachers and said that in those hard years of Armenia, teachers took the responsibility to educate our future and they have met that challenge with honor.
During the event the results of state annual competition have been summarized and the winners of “Best teacher of 2008”, “Best director 2008”, and “Best tutor 2008” nominations have been announced and awarded. Anush Mehrabyan, teacher of biology of school N1 in Idjevan and Arpik Hovakimyan, educator of kindergarten N7 in Gavar have received “VAZ 21-07” cars and Armen Margaryan, director of school N1 in Malishka received a computer.