ՄԵԿՆԱՐԿԵՑԻՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՍՏՈՄԱՏՈԼՈԳԻԱԿԱՆ ԿՈՆԳՐԵՍՆԵՐ
Երևանում մեկնարկեց Հայ ստոմատոլոգների համահայկական երկրորդ հավաքը, Ստոմատոլոգների միջազգային 6-րդ կոնգրեսը և 3-րդ համաեվրոպական կոնգրեսի նախնական փուլը: Ստոմատոլոգիային նվիրված այս միջոցառումները շարունակվելու են մինչև հոկտեմբերի 18-ը:
«Հարկավոր է հնարավորինս տեղյակ լինել միջազգային մակարդակով ստոմատոլոգիայում կատարվող փոփոխություններին, ձեռք բերել եվրոպակական զարգացած երկրների լավագույն մասնագետների փորձը: Դրա համար էլ առողջապահության նախարարությունը, Հայաստանի ստոմատոլոգների ասոցիացիան ու Հայ ատամնաբույժների համաշխարհային միությունը որոշեցին համախմբվել ու կազմակերպել այսպիսի կարևորության կոնֆերանսներ»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի ստոմատոլոգների ասոցիացիայի նախագահ Աշոտ Գևորգյանը:
Կոնգրեսին մասնակցելու են եկել 15 երկրների պատվիրակություններ, որոնց կազմում են ոչ միայն հայ, այլև` լավագույն ստոմատոլոգներ տարբեր երկրներից` Եվրոպական ստոմատոլոգիական ասոցիացիայից, Ռուսաստանի ստոմատոլոգների ասոցիացիայից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Ֆրանսիայից, Իսրաելից, Թուրքիայից, Հոլանդիայից, Լիբանանից, Շվեդիայից, Վրաստանից, Լեռնային Ղարաբաղից:
«Հարկ է նշել, որ այսպիսի հավաքները հնարավորություն են տալիս աշխարհի լավագույն մասնագետներին փորձի փոխանակում կատարել: Հարկավոր է հաղորդակից լինել ոլորտում կատարվող բոլոր փոփոխություններին»,-ասաց Եվրոպական ստոմատոլոգիական ասոցիացիայի նախագահ Նախագահ Պատրիկ Հեսկոտը:
Նշենք, որ Երևան ժամանած մասնագետները տեղի ստոմատոլոգների համար դասընթացներ են անցկացնելու թերապեվտիկ, օրթոպեդիկ, օրթոդոնտիկ, վիրաբուժական, պարոդոնտոլոգիական, մանկական ստոմատոլոգիական թեմաներով:

Международные стоматологические конгрессы стартовали в Армении
Всеармянский второй съезд армянских стоматологов, 6-ой Международный конгресс стоматологов и предварительный тур 3-го Общеевропейского конгресса стартовали сегодня в Ереване. Эти мероприятия продлятся до 18 октября.
“Необходимо быть по возможности осведомленными в происходящих изменениях в области стоматологии на международном уровне, приобрести опыт лучших специалистов европейских развитых стран. Для этого Министерство здравоохранения РА, Ассоциация стоматологов Армении и Всемирный союз армянских стоматологов решили совместно организовать такие важные конференции”, - сообщил в беседе с корреспондентом Panorama.am президент Ассоциации стоматологов Армении Ашот Геворкян.
В конгрессе принимают участие делегации 15 стран, в числе которых армянские стоматологи, стоматологи из Европейской стоматологической ассоциации, Российской стоматологической ассоциации, США, Канады, Франции, Израиля, Турции, Голландии, Ливана, Швеции, Грузии, Нагорного Карабаха.
“Стоит заметить, что подобные собрания дают возможность обменяться опытом с лучшими специалистами мира. Надо следить за всеми изменениями, происходящими в этой сфере”, - сказал председатель Европейской стоматологической ассоциации Патрик Хескот.
Отметим, что прибывшие в Ереван специалисты проведут ряд лекций для местных стоматологов на терапевтическую, ортопедическую, ортодонтическую, хирургическую, пародонтологическую темы, а также детской стоматологии.