Լայնաշերտ ինտերնետ տրամադրող առաջատար ընկերության` «Արմենիան Դեյթաքոմ Քամփնի» ՓԲԸ (ADC) մարկետինգային բաժնից Panorama.am-ին տեղեկացրին, որ ելնելով ընկերությունների կողմից առաջացած մեծ պահանջարկից, ADC-ն որոշել է երկարացնել «Լայնաշերտ ինտերնետի» անվճար միացման ակցիայի գործողության ժամկետը մինչև սույն թվականի նոյեմբերի 1-ը։
Հիշեցնենք, որ սույն թվականի հոկտեմբերի 3-ից մինչև հոկտեմբերի 15-ը «Աշնանային անակնկալ» նախագծի շրջանակներում ընկերության կողմից հայտարարված էր ակցիա, որը նախատեսում էր լայնաշերտ ինտերնետ ծառայությունների անվճար միացում։
ADC-ի կողմից հայտարարված «Աշնանային անակնկալ» նախագիծը ընդգրկում է բաժանորդների շահերից բխող մի շարք միջոցառումներ՝ ծառայությունների իջեցված սակագների, նոր և գրավիչ առաջարկների, կարճաժամկետ ակցիաների և այլ հետաքրքիր միջոցառումների տեսքով։
Հայ-նորվեգական «Արմենիան Դեյթաքոմ Քամփնի» ՓԲԸ (ADC) համատեղ ընկերությունը հանդիսանում է հուսալի լայնաշերտ օպտիկամանրաթելային ինտերնետ հասանելիություն և գերժամանակակից կորպորատիվ լայն տարածքային ցանցային լուծումներ ապահովող ընկերություն։

It was reported by marketing department of Armenian Datacom Company (ADC) to the reporter of Panorama.am that due to great interest in its promotion program, ADC has decided to extend the terms of the special offer until the 1st of November. The special offer is carried out within the “Autumn Surprise” project and includes free of charge connection to ADC Broadband Internet services.
From October 3 to October 15, 2008 ADC offered free of charge fiber-optic connection for any new subscriber to ADC’s Broadband Internet Services.
ADC's announcement of its “Autumn Surprise” project involves interesting offers and features designed to benefit its users. Examples are reduced service prices, new and attractive offers, short-term special offers and other interesting events.
"Armenian Datacom Company" CJSC (ADC) is an Armenian-Norwegian joint venture that provides to customers advanced corporate network solutions and high-speed fiber-optic broadband Internet services.
ADC is the first company in Armenia to provide an independent and redundant fiber-optic cable network with the use of modern IP/MPLS technologies. The topology of the network is an interconnection of ring-type backbones. ADC network completely corresponds to requirements of 21st century requirements.