Այս տարի հանրապետության 100 դպրոցներում, ներառյալ փորձնական 10 ավագ դպրոցներում` 8-րդ և 10-րդ դասարաններում անցկացվելու է ընթացիկ գնահատում: Այս մասին այսօր տեղեկացրեց Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի տնօրեն Մանուկ Մկրտչյանը: 8-րդ և 10-րդ դասարաններում ընթացիկ գնահատում անցկացվելու է հայոց լեզու և գրականություն, պատմություն, մաթեմատիկա, կենսաբանություն, աշխարհագրություն, ֆիզիկա, քիմիա և օտար լեզուներ առարկաներից:
Ընթացիկ գնահատումն անցկացնելու համար վերոնշյալ առարկների դպրոցական ուսումնական ծրագրերի հիման վրա ստեղծվելու են թեստեր: Մ. Մկրտչյանը հայտնեց, որ 10-րդ դասարանցիների ընթացիկ գնահատման թեստերն արդեն ստեղծվել են, իսկ 8-րդ դասարանցիների համար` պատրաստ կլինեն երկու շաբաթից:
ԳԹԿ տնօրենը նշեց, որ 10-րդ և 8-րդ դասարաններում ընթացիկ գնահատումը անցկացվելու է կիսամյակների ավարտին` դեկտեմբերին և մայիսին: Նրա խոսքով, գործընթացը նպատակ ունի ծանոթանալ աշակերտների գիտելիքներին և ունենալ տեղեկություններ աշակերտների հանրակրթական որակի վերաբերյալ: Այս թեստերում ընդգրկված կլինեն նաև ընդարձակ պատասխաններով առաջադրանքներ, ինչը միասնական քննությունների թեստերում չկա:

В этом году в 8-м и 10-м классах 100 школ, в том числе в 10 пилотных старших школах, будет проведена текущая оценка. Об этом сегодня сообщил директор Центра оценки и тестирования (ЦОТ) Манук Мкртчян.
Текущая оценка в 8-м и 10-м классах пройдет по следующим предметам: армянская литература и язык, история, математика, биология, география, физика, химия и иностранные языки.
Для проведения текущей оценки на основе вышеуказанных предметов будут подготовлены соответственные тесты. М. Мкртчян сообщил, что тесты по текущей оценке 10-классников уже созданы, а для 8-классников тесты будут готовы через две недели.
Директор ЦОТ отметил, что в 10-м и 8-м классах текущая оценка пройдет в конце полугодий, то есть, в декабре и в мае. По его словам, целью процесса является ознакомление со знаниями учеников и получение информации об общеобразовательном качестве учеников.