ՄԵԿՆԱՐԿԵՑ «ՄԵՆՔ ԿԱՐԴՈՒՄ, ԽՈՍՈՒՄ ԵՎ ԵՐԳՈՒՄ ԵՆՔ ՌՈՒՍԵՐԵՆ» ՄԻՋԴՊՐՈՑԱԿԱՆ ԱՌԱՋԻՆ ՄՐՑՈՒՅԹ-ՓԱՌԱՏՈՆԸ
Երևանի «Մոսկվայի տուն» մշակութագործարարական կենտրոնում այսօր «Սլավոնական տուն» ՀԿ-ն` ՀՀ ԿԳ նախարարության հետ և ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան և «Ռոսզարուբեժ» կենտրոնի օժանդակությամբ, կազմակերպել է «Մենք կարդում, խոսում և երգում ենք ռուսերեն» խորագրով միջդպրոցական առաջին մրցույթ-փառատոնը, որն անցկացվում է ՌԴ-ում 2008 թ.-ը «Ընտանիքի տարի» հայտարարելու հետ կապված միջոցառումների շրջանակներում:
«Սլավոնական տուն» ՀԿ նախագահ Նոննա Գուստովան նշեց, որ «Մենք կարդում, խոսում և երգում ենք ռուսերեն» խորագրով մրցույթ-փառատոնը 5 տարի անցկացվել է միջբուհական մակարդակով, և 5-րդ մրցույթ-փառատոնի հաղթողներն, այս տարի, Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության հրավերով, ամռանը մեկնել են Ռուսաստան` զբոսաշրջության:
«Այս տարի մենք անհրաժեշտ համարեցինք ռուսաց լեզվի հանդեպ հետաքրքրությունը աշակերտների մոտ սերմանել դպրոցական տարիներից: Այս մրցույթի նպատակն է դպրոցներում աշակերտների մոտ բարձրացնել ռուսաց լեզվի հանդեպ հետաքրքրությունը»,- հավելեց նա:
Մրցույթ-փառատոնին մասնակցում է 180 աշակերտ` 21 դպրոցից: Բոլոր մասնակիցները ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան կողմից կստանան պատվոգրեր և մրացանակներ, իսկ հաղթողները կստանան առաջին, երկրորդ, երրորդ կարգի դիպլոմներ և մրցանակներ: «Մենք հույս ունենք, որ այս տարվա հաղթող աշակերտները նույնպես Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության հրավերով կգնան Ռուսաստան` զբոսաշրջության»:

Первый межшкольный конкурс-фестиваль “Мы читаем, говорим и поем по-русски” стартовал в Армении
Первый межшкольный конкурс-фестиваль “Мы читаем, говорим и поем по-русски” стартовал сегодня в ереванском культурно-деловом центре “Дом Москвы”. Мероприятие организовано общественной организацией “Славянский дом” при содействии Министерства образования и науки Армении и при поддержке посольства России в Армении и Российского центра международного научного и культурного сотрудничества при МИД РФ (Рсзарубежцентр).
Отметим, что конкурс-фестиваль проходит в рамках объявленного в РФ Года семьи.
По словам председателя общественной организации “Славянский дом”, главы оргкомитета конкурса Нонны Густовой, конкурс-фестиваль с этим девизом 5 лет проводился на межвузовском уровне и победители 5-го конкурса-фестиваля по приглашению МИД РФ этим летом побывали в России.
Н. Густова отметила необходимость воспитать интерес учеников к русскому языку уже со школьных лет. “Цель этого конкурса - повысить интерес учащихся школ к русскому языку”, - добавила она.
По словам председателя организации “Славянский дом”, в указанном межшкольном первом конкурсе принимают участие 180 учеников из 21 школы.
Отметим, что все участники конкурса-фестиваля получат от российского посольства в РА дипломы и награждения, а победителям будут вручены призы и дипломы первой, второй и третей степеней. “Мы надеемся, что победители конкурса этого года также по приглашению Министерства ИД РФ поедут на экскурсию в Россию”, - сказала Нонна Густова.