«ՋԵՐՄՈՒԿ ԳՐՈՒՊ»-ՈՒՄ ՏԵՂՅԱԿ ՉԷ՞ԻՆ
Panorama.am-ն արդեն գրել էր, որ իր տեղեկություններով, «Բջնիի»՝ շուկայից դուրս գալուց հետո «Ջերմուկի» իրացման ծավալները մեծացել են, թեև վերջինիս արտադրության պաշտոնական թվերը մնացել են նույնը: Բացի այդ, հասարակության մեջ սկսել են խոսակցություններ ծավալվել «Ջերմուկի» կասկածելի որակի մասին:
Բանն այն է, որ «Բջնի»-ն զբաղեցնում էր շուկայի զգալի հատված, իսկ նրա` շուկայից դուրս գալուց հետո, այդ ծավալների մեծ մասը, համաձայն համապատասխան ուսումնասիրությունների` վերաձևավորվել է հօգուտ «Ջերմուկի»: Ընդհանուր առմամբ, մասնագետների կարծիքով` խոսքը գնում է հանքային ջրի հետ կապված ստվերային շրջանառության մասին:
«Ջերմուկ գրուպ» ընկերության աշխատակազմի ղեկավար Մարիա Արսենյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում պնդեց, որ իրենք որևէ խմբաքանակ շուկայում չեն ավելացրել և աշխատում են նախկին ծավալներով: Նա նաև հերքեց իրենց կողմից անորակ ապրանք շուկա բաց թողնելու մասին լուրերը:
Իսկ ահա հայաստանյան խոշոր սուպերմարկետների ցանց ունեցող ընկերությունները վկայում են, որ վերջին շրջանում իրենց մոտ ակնհայտորեն ավելացել են «Ջերմուկի» սպառման ծավալները: Ըստ այդմ, «ՍԱՍ» սուպերմարկետների ցանցի կատեգորիկ մենեջեր Նառա Մանուկյանը թեև հրաժարվեց կոնկրետ թվեր հայտնել, սակայն նշեց, որ իսկապես` վերջին շրջանում համեմատաբար ավելի շատ են պատվիրում «Ջերմուկ» և հավանաբար դա կապված է շուկայում «Բջնիի» դուրս գալու հետ:
«Երիցյան» խանութների ցանցում նույնպես հաստատեցին, որ ավելի հաճախ են պատվիրում «Ջերմուկ»` «քանի որ «Բջնիի» շուկայում ունեցած դժվարություններից հետո բնականաբար «Ջերմուկի» սպառումն ավելացել է»:
«Երևան-Սիթի» խանութների ցանցի կենտրոնական բաժնի տնօրեն Կարեն Սողոմոնյանի ներկայացմամբ նույնպես Ջերմուկի սպառման ծավալները իրենց մոտ մոտավորապես 10 տոկոսով ավելացել են:
Նույնը (սպառման ծավալներն ավելացել են) ասաց նաև «Սթար» ամենախոշոր սուպերմարկետների ցանցի մամուլի պատասխանատու Կարինե Ղազարյանը:
Մեզ չհաջողվեց բնապահպանության նախարարությունից պարզել, թե արդյո՞ք, «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունը դիմել է իրենց արդյունահանման ծավալները ավելացնելու նպատակով, սակայն մեկ բան ակնհայտ է, որ շուկայում «Ջերմուկի» սպառման ծավալներն ավելացել են, որը սակայն ընկերության ղեկավարությունը հերքում է: Եթե հավատանք «Ջերմուկ գրուպի» ղեկավարությանը, որ անգամ «Բջնիի» շուկայից դուրս գալուց հետո, իրենց իրացման ծավալները չեն ավելացել, ապա դա նշանակում է, որ կա’մ «Ջերմուկի» որակն այնքան ցածր է, որ շուկայում լրացուցիչ պահանջարկը սպառողները չեն լրացնում «Ջերմուկով», կա’մ լրացնում են, սակայն «Ջերմուկ գրուպն» այն խնամքով թաքցնում է:
Նշենք, որ մեր տեղեկություններով, «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունն այսօր օգտվում է 4 հորատանցքերից, որոնցից մեկ անմիջապես միացված է մայր գործարանի համակարգին: Յուրաքանչյուր հանքի հնարավորությունը տատանվում է 2,5-3,5 հազար խորանարդ մետր ամսական, սակայն որքան մեզ հայտնի է, ընկերությունը այդ ամբողջ ծավալը չի օգտագործում:

“Джермук Групп” продолжает опровергать слухи об увеличении объемов продукции после выхода “Бжни”
Компания “Джермук групп” не осуществляла никаких увеличений объемов своей продукции на рынке минеральных вод и работает в прежних объемах. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила руководитель аппарата компании “Джермук Групп” Мария Арсенян. Она также опровергла слухи о поставках на рынок некачественной продукции с их стороны.
Портал Panorama.am уже писал о том, что по имеющимся сведениям, после выхода “Бжни” с потребительского рынка, объемы реализации “Джермук” увеличились, несмотря на то, что официальные цифры его производства остались прежними. Кроме того, среди общества стали говорить о сомнительном качестве “Джермук”.
Дело в том, что “Бжни” занимал существенную часть рынка, а после его выхода большая часть объемов, по соответствующим исследованиям, преобразовалась в пользу “Джермук”. По мнению специалистов, речь идет о теневом обороте минеральной воды.
Следует отметить, что компании, имеющие крупные сети супермаркетов в Армении, свидетельствуют, что объемы потребления продукции “Джермук” у них за последний период очевидно увеличились. Менеджер сети супермаркетов “САС” Нара Манукян, несмотря на свой отказ предоставить конкретные цифры, тем не менее, отметила, что “Джермук” в последний период стали заказывать сравнительно больше, и вероятно это связано с выходом “Бжни” с рынка.
В сети магазинов “Отец и сын Ерицяны” подтвердили, что “Джермук” стали заказывать больше, поскольку после трудностей “Бжни” на рынке потребление продукции “Джермук”, естественно, увеличилось.
По словам директора центрального отдела сети магазинов “Ереван-Сити” Карена Согомоняна, объемы потребления “Джермук” у них также увеличились, приблизительно на 10%. То же сказала пресс-секретарь сети супермаркетов “Стар” Карине Казарян.
Panorama.am не удалось выяснить в министерстве охраны природы, обращалась ли компания “Джермук Групп” к ним с целью увеличения объемов производства, однако одно очевидно – объемы потребления “Джермук” на рынке увеличились, что руководство компании, однако, опровергает.
Если верить руководству компании “Джермук Групп”, что объемы их реализации не увеличились даже после выхода “Бжни” с рынка, то это значит, что или качество “Джермук” настолько низкое, что потребители не заполняют образовавшийся на рынке дополнительный спрос продукцией “Джермук”, или же дополняют, однако сама компания старательно это скрывает.
Отметим, что согласно сведениям Panorama.am, компания “Джермук Групп” сегодня пользуется 4 буровыми скважинами, одна из которых непосредственно соединена с системой главного завода. Возможность каждого источника колеблется от 2.5-3.5 тысяч кубических метров ежемесячно, однако насколько известно, компания полностью не использует весь этот объем.