ՈՒՍԽՈՐՀՈՒՐԴԸ ՈՐՊԵՍ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ԲԱՐՁՐԱԳՈՒՅՆ ՄԱՐՄԻՆ
Հայաստանի պետական Ագրարային համալսարանն այսօր նշեց ուսանողական խորհրդի 15-ամյակն ու ամփոփեց այս տարիների ձեռքբերումները:
Այդ առիթով, համալսարանը հյուրընկալել էր ՀՀ կրթության ու գիտության նախարար Սպարտակ Սեյրանյանին, ԱԺ կրթության, գիտության ու երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանին, տարածքային կառավարման նախարար, ՀՀ փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանին, Սպորտի ու երիտասարդության հարցերի փոխնախարար Արթուր Պողոսյանին ու ՀՀ Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ, Ագրարային համալսարանի խորհրդի նախագահ, համալսարանի շրջանավարտների միավորման ու համալսարանի առաջին ուսանողական խորհրդի առաջին նախագահ Մանվել Բադալյանին:
Հանդիսավոր նիստի ժամանակ Ագրարային համալսարանի ռեկտոր Արշալույս Թարվերդյանը ուսխորհրդի զարգացման գործում ներդրման համար հրավիրյալներին պարգևատրեց համալսարանի ոսկե մեդալով:
ԱԺ պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը շնորհավորելով բուհի ուսանողններին` նրանց առաջարկեց բարձրացնել իրենց, բուհի ու նաև հասարակության շահերից բխող հարցեր ու հետամուտ լինել դրանց կատարմանը:
Կրթության ու գիտության նախարարն էլ նշեց, որ ամենակարևորն այն է, որ ուսանողները երիտասարդին հատուկ ավյունը, սկզբունքայնությունը պահպանեն. «Մեր պետությունը, իր բազում խնդիրների լուծման գործում, ունի ձեր կարիքը, ձեր գիտելիքների, սկզբունքայնության ու երիտասարդական ավյունի կարիքը»,-ասաց Ս. Սեյրանյանը:
Իսկ բուհի առաջին ուսխորհուրդի նախագահ Մ. Բադալյանը շնորհավորեց իր «հետևորդներին» ու հպարտությամբ նշեց, որ ուսխորհրդի կայացման գործում իրենք ևս ներդրում ունեն:
Բուհի ներկայի ուսխորհրդի նախագահ Ռոբերտ Մակարյանը նշեց, որ ուսանողական խորհուրդը 15 տարվա ընթացքում դարձել է «կուռ, ամրապնդված» կառույց և պաշտպանում է ուսանողների շահերն ու ուշադրություն է դարձնում սոցիալական, կենցաղային, մշակութային ու սպորտային բոլոր հիմնախնդիրներին: «Այս ամենի ապացույցը ուսխորհրդի մասնակցությունն է բուհի կառավարման աշխատանքներին: Մեզ համար ամենակարևոր ձեռքբերումն այն է, որ այսօր ուսանողությունը ուսխորհրդին համարում է իր ինքնակառավարման բարձրագույն մարմինը»,-հավելեց Ռ. Մակարյանը:

Аграрный госуниверситет Армении отметил 15-летие студенческого совета
Государственный аграрный университет Армении сегодня отметил 15-летие студенческого совета и подвел итоги достижений уходящего года.
По этому случаю университет посетили министр образования и науки РА Спартак Сейранян, председатель постоянной парламентской комиссии по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Армен Ашотян, министр территориального управления, вице-премьер-министр РА Армен Геворкян, замминистра по делам молодежи и спорта Артур Погосян и председатель совета Гражданской службы РА, председатель совета Аграрного университета, первый председатель первого студенческого совета университета Манвел Бадалян.
В ходе торжественного заседания ректор вуза Аршалуйс Тарвердян наградил приглашенных золотой медалью университета за вклад в развитие студенческого совета.
Депутат Национального Собрания РА Армен Ашотян поздравил студентов вуза и предложил им поднять вопросы, которые исходят из интересов вуза и общественности и следить за их решением.
Министр образования и науки в свою очередь отметил, что самое важное то, чтобы студенты сохраняли характерные для молодых пыл и принципиальность. “При решении многочисленных задач наше государство нуждается в ваших знаниях, принципиальности и молодого пыла”, - сказал С. Сейранян.
М. Бадалян поздравил своих “последователей” и с гордостью отметил, что в становлении студенческого совета присутствует и их вклад.
Председатель нынешнего студенческого совета вуза Роберт Макарян заметил, что совет в течение 15 лет стал крепкой структурой, которая защищает интересы студентов и обращает свое внимание на основные социальные, культурные и спортивные вопросы.
“Доказательством всему этому является участие студенческого совета в работах правления вуза. Самое важное приобретение для нас это то, что сегодня студенчество считает студенческий совет своим высшим органом самоуправления”, - добавил Р. Макарян.