2009-Ի ԲՈՒՀԱԿԱՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼՈՒԹՅԱՆ ԲՈԼՈՐ ՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԿԿԱԶՄԱԿԵՐՊՎԵՆ ԹԵՍՏԱՅԻՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳՈՎ
Վերջ… թեթևացնող շունչ կարող է քաշել 47 հազարից ավելի շրջանավարտ և 2009-ին բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ուսանել ցանկացողները:
Նախորդ տարվա 4 միասնական քննության փոխարեն, 2009-ի բուհական ընդունելության բոլոր քննությունները կկազմակերպվեն թեստային համակարգով: Մի քանի օրից հանրապետության բոլոր դպրոցներում անվճար կբաժանվեն ընդունելության բոլոր քննությունների ուղեցույցները և առաջադրանքների նմուշները: Անցյալ տարվա միասնական համակարգով առարկաներին սպասվող տարվա քննական թոհուբոհին ավելացել են «Քիմիան», «Ֆիզիկան», «Կենսաբանությունը», «Աշխարհագրությունը», «Հայոց պատմությունը» և «Ընդհանուր պատմությունը»:
«Թեստային համակարգով քննություններ չեն անցկացվի այն առարկաների գծով, որոնք մասնագիտական են` օրինակ նկարչություն, բեմական խոսք, երաժշտություն և բանավոր քննությունները»,-ասաց ՀՀ կրթության և գիտության փոխնախարար Բագրատ Եսայանը:
Փոխնախարարը տեղեկացրեց նաև, որ մինչև դեկտեմբերի մեկը հստակեցվել են բուհերում մասնագիտությունների ցանկը և պետական մի շարք բուհերում ներդրվել է ավելի քան 20 մասնագիտություն: «Սա լրացուցիչ հնարավորություն է շրջանավարտների համար և եթե նրանցից որևէ մեկը ցանկանում է այդ մասնագիտությունը ստանալ, կարող է դիմել նաև այս բուհեր»,-ասաց փոխնախարարը և ավելացրեց, որ ուղեցույցները և թեստերի նմուշները կտեղադրվեն ԿԳՆ-ի և ԳԹԿ կայքերում:
ԳԹԿ տնօրեն Մանուկ Մկրտչյանը ասաց, որ միասնական համակարգով առարկաների քննական թեստերը 2009-ի համար նույնպես կտպագրվեն հանրապետությունից դուրս և, որ դպրոցների խնդրանքով իրենք անվճար վերապատրաստման դասընթացներ են անցկացնում ուսուցիչների համար:
ԿԳ փոխնախարարը նշեց, որ բուհ ընդունվողների համար դիմումների հայտարարագրումը կսկսվի հունվարի 15-ից և կտևի մինչև մարտի 15-ը, իսկ հուլիսին լրացուցիչ հայտարարագրումից հետո միասնական քննական համակարգով իրենց գիտելիքները կարող են ստուգել նաև զորացրվածները:

Все вступительные экзамены в вузы в 2009 году пройдут по тестовой программе
Более 47 тысяч выпускников и абитуриенты в 2009 году могут вздохнуть с облегчением, так как вместо 4 единых экзаменов, все вузовские вступительные экзамены в следующем году пройдут по системе тестов. Через несколько дней всем школам республики бесплатно раздадут указатели всех вступительных экзаменов и образцы заданий.
Отметим, что к числу предметов, по которым ученики должны будут сдать единый госэкзамен, прибавились новые – это химия, физика, биология, география, история Армении и общая история.
“Экзамены по тестовой системе не будут проведены по спецпредметам, например, рисование, сценическое слово, музыка и устные экзамены”, - сказал замминистра образования и науки РА Баграт Есаян.
Замминистра также сообщил, что список специальностей в вузах был уточнен уже до 1 декабря, а в ряде государственных вузах обеспечено более 20 специальностей. “Это дополнительная возможность для выпускников, и если кто-то из них хочет получить эту специальность, то он может обратиться и в эти вузы”, - сказал замминистра и добавил, что указатели и образцы тестов будут размещены на сайтах Минобразования и Центра оценки и тестирования (ЦОТ).
Директор ЦОТ Манук Мкртчян отметил, что экзаменационные тесты предметов единой системы на 2009 год будут также отпечатаны вне республики, и по просьбе школ ЦОТ проводит бесплатные курсы переподготовки учителей.
Б. Есаян также заметил, что заявления абитуриентов начнут приниматься с 15 января до 15 марта, а в июле, после регистрирования дополнительных заявлений, единые госэкзамены смогут сдать в том числе и демобилизовавшиеся солдаты.