ՆԱԽԱՏՈՆԱԿԱՆ ՍՏՈՒԳՈՒՄՆԵՐ ՍՆՆԴԻ ՎԱՃԱՌՔԻ ԿԵՏԵՐՈՒՄ
Նախատոնական և տոնական օրերին սպառողին որակյալ սննդամթերքով ապահովելու համար ՀՀ գյուղանտեսության նախարարության սննդի անվտանգության ու անասնաբուժական պետական տեսչության տեսչության աշխատակիցներն այսօրվանից սննդամթերքների բոլոր կետերում իրականացնում են ստուգման ու վերահսկման աշխատանքներ:
Ինչպես Panorama.am-ին հայտնեց գյուղանտեսության նախարարության սննդի անվտանգության ու անասնաբուժական պետական տեսչության պետ Գրիշա Բաղյանը, այսօրվանից մինչև դեկտեմբերի 31-ը տեսչության աշխատակիցների կողմից ստուգայցեր են իրականացվելու մայրաքաղաքի բոլոր տոնավաճառներում, շուկաներում, սննդի սպասարկման կետերում ու նրանց հարող տարածքներում, որտեղ սննդամթերքի վաճառք է իրականացվում:
Ըստ մասնագետների, հատկապես այս շրջանում, ռիսկայնությունը բարձր է, որ շուկաներում կարող են հայտնվել տնային պայմաններում պատրաստված սննդամթերք, մասնավորապես՝ պահածոյացված: Ինչը սպառողի առողջության համար, այնքան էլ անվտանգ չի:
Իսկ ահա Նոր տարվա տոնական սեղանին հայերի «ամենասիրված» ու թերևս ամենամասսայականություն վայելող ուտեստը՝ խոզի բուդը, Հայաստանը ներկրում է Բրազիլիայից ու Կանադայից:
Panorama.am-ի հետ զրույցում գյուղատնտեսության նախարարության սահմանային հսկիչ կետերի համակարգման բաժնի պետ Ալեքսանդր Ալեքսանյանը տեղեկացրեց, որ բացի ներկրած, խոզի բդերից, հայաստանյան շուկայում մեծ պահանջարկ ունեն նաև տեղական ընկերությունների առաջարկած ապրանքը:
Իսկ թե որ` հայկական խոզերի բդերը, թե ներկրվածներն առավել մեծ պահանջարկ ունեն, հարցին մասնագետները դեռ պատասխան չունեն:

Предновогодние проверки пройдут в Армении в пунктах продажи пищевых продуктов
В целях обеспечения потребителей качественными продуктами питания в предновогодние и новогодние дни, сотрудники Государственной инспекции по ветеринарии и безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении с сегодняшнего дня во всех пунктах пищевых продуктов проводят проверки и контрольные работы.
Как сообщил корреспонденту Panorama.am начальника Госинспекции Минсельхоза Гриша Багиян, в период с 16 по 31 декабря сотрудники инспекции осуществят проверки во всех ярмарках, рынках, объектах общественного питания и на примыкающих к ним территориях, где продаются продукты питания.
По словам специалиста, риск высок особенно в этих местах, потому что на рыночных прилавках могут обнаружиться пищевые продукты домашнего изготовления, в частности закаты, а это может быть не столь безопасным для здоровья потребителя.
Что касается самого любимого новогоднего блюда армян – свиного окорока, то его импортируют в Армению из Бразилии и Канады.
Начальник отдела координации пограничных контрольных пунктов Минсельхоза РА Александр Алексанян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что кроме ввозимых в страну свиных окороков, на местных рынках большим спросом также пользуется товар, предлагаемый местными компаниями. На вопрос какая свинина пользуется большей популярностью у местных покупателей, импортная или местная, специалист не ответил.