ԱԶԳԱՅԻՆ ԳՐԱԴԱՐԱՆԻ ԸՆԹԵՐՑՈՂՆԵՐԻ ԹԻՎՆ ԱՎԵԼԱՑԵԼ Է
Ազգային գրադարանի ընթերցողների թիվը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է 26-ով: 2008 թվականին գրանցվել է 32 հազար 126 ընթերցող: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց Ազգային գրադարանի փոխտնօրեն Ռաֆիկ Ղազարյանը: Նա նաև նշեց, որ 2008 թվականին ձեռք է բերվել 47 հազար 830 միավոր գրականություն:
Անցած տարի Ռուսաստանից բաժանորդագրվել են 213 անուն գրականություն, որից 185 եղել է հանդես, իսկ 28-ը` թերթ:
Ռ. Ղազարյանը հայտնեց, որ այս տարի այլևս ուժ մեջ չեն լինի 2002, 2003, 2004 թվականների գրադարանի ընթերցասրահի տոմսերը, դրանք փոխարինվելու են նորերով: «Դրա համար ընթերցողները պետք է դիմեն գրադարանի աշխատակիցներին նոր ընթերցատոմսեր ստանալու համար»,- հավելեց նա:
Ազգային գրադարանի փոխտնօրենը հիշեցրեց, որ այժմ վերանորոգվում է գրադարանի Թամանյանական մասնաշենքը, որի աշխատանքները կավարտվեն տարեվերջին: Վերանորգումից հետո այդ մասնաշենքում կգործի ընթերցասրահ, դահլիճ, ցուցասրահներ և գրքի թանգարան:

В Армении стали больше читать периодические издания
Число читателей Национальной библиотеки Армении по сравнению с 2007 годом увеличилось на 26 человек. В 2008 году в Нацбиблиотеке зарегистрировалось 32 126 читателей. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщил замдиректора Нацбиблиотеки Рафик Казарян.
Он отметил, что в 2008 году было приобретено 47 830 единиц литературы. В течение прошлого года библиотека подписалась на 213 наименований литературы из России, 185 из которых были журналы, а 28 - газеты.
Р. Казарян сообщил, что в этом году утратят силу билеты читальных залов, выданные в 2002, 2003 и 2004 годах, они будут сменены новыми. Для получения новых билетов читатели должны обратиться к сотрудникам библиотеки.
Замдиректора Нацбиблиотеки сообщил также, что в настоящее время ремонтируется Таманяновский корпус библиотеки, и работы будут завершены в конце года. После ремонта в корпусе будут действовать читальный зал, зал, выставочные залы и музей книг.