ԲՈՒԼՂԱՐԻԱՅԻ ՏԱՐԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ
2009-ը Հայաստանում հայտարարված է Բուլղարիայի տարի, իսկ 2010թ-ին Բուլղարիայում կհայտարարվի Հայաստանի տարի: Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց ՀՀ մշակույթի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Գայանե Դուրգարյանը:
Գ. Դուրգարյանը հայտնեց, որ Հայաստանում Բուլղարիայի տարվա շրջանակներում կանցկացվեն բուլղարական կինոյի օրեր, ցուցահանդեսներ, մեծ համերգային ծրագրեր, օպերային ներկայացումներ և այլն: Մինչև հունվարի վերջ կստացվի բուլղարական կողմի ծրագրային առաջարկությունը:
Վարչության պետի խոսքով, այժմ տարվա միջոցառումների անցկացման ծրագիրը դեռ մշակման ընթացքում է, որն իրականացվում է երկու կողմերի համաձայնությամբ: Բուլղարական կողմը նույնպես կարող է իր տեսակետներն առաջակել միջոցառումների ծրագրի ձևավորման ուղղությամբ:

2009 год объявлен в Армении Годом Болгарии
2009 год объявлен в Армении Годом Болгарии, а в 2010 году в Болгарии пройдет Год Армении. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила руководитель управления информации и по связям с общественностью Министерства культуры РА Гаяне Дургарян.
Она сообщила, что в рамках Года Болгарии в Армении пройдут дни болгарского кино, выставки, большие концертные программы, оперные представления и другие мероприятия.
По словам Г. Дургарян, программа мероприятий пока находится на стадии обсуждений, которые проходят по согласию обеих сторон. Болгарская сторона также делает свои предложения по составлению программы мероприятий.