ՄԻՋԱՆԿՅԱԼ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԳՈՏԻ` ԱՐՏԱՔԻՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԵՎ ՆԵՐՔԻՆ ՊԵՏԱԿԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ ԻՆՏԵՐՆԵՏ ՑԱՆՑԵՐԻ ՄԻՋԵՎ
Ազգային անվտանգության ծառայությունը ստեղծելու է նոր համակարգ` սերվերներից, հեռահաղորդակցային պաշտպանական ծրագրային և տեխնիկական սարքից կազմված միջանկյալ անվտանգության գոտի: Այն իրենից ներկայացնելու է կառավարվող և վերահսկվող պատնեշ` արտաքին միջազգային և ներքին պետական մարմինների ինտերնետ ցանցերի միջև` ապահովելով վերջինների պաշտպանությունը ցանցային սպառանալիքներից, տեղեկատվության հափշակումից և աղավաղումից:
Այս մասին կառավարությունում հայտարարեց ԱԱԾ ղեկավար Գորիկ Հակոբյանը` ներկայացնելով 2008 թ. իրենց կատարած գործունեության հաշվետվությունը: Նա նաև նշեց. «Հաշվի առնելով ֆինանսական ճգնաժամի պայմանները` մենք կառավարությունից գումար չենք պահանջում ծրագիրն իրականացնելու համար: Մենք մեր ներքին ռեսուրսների հաշվին կկատարենք այդ ծախսերը»:
Հաշվետվությունում նա նշեց, որ 2008 թվականի ընթացքում ԱԱԾ-ի կողմից քննված մաքսանենգության գործերով կալանք է դրվել 90 մլն 604 հազար դրամի նյութական արժեքների, 102 հազար եվրոյի և 820 հազար դոլարի վրա և այդ գործերն ուղարկվել են դատարան` դրանց բռնագրավման հարցը լուծելու համար: Նշված ժամանակահատվածում քննված գործերով և մերժված նյութերով վերականգնվել է 523 միլիոն դրամի, 329 հազար դոլարի նյութական վնաս:
Գ. Հակոբյանը նաև ներկայացրեց տարվա ընթացքում իրենց կատարած մյուս աշխատանքները, իրենց նախաձեռնությամբ ներկայացված օրենսդրական փաթեթները:

Служба национальной безопасности Армении создаст новую систему телекоммуникационной безопасности. Об этом в правительстве заявил руководитель СНБ РА Горик Акопян, представляя отчет выполненной в прошлом году деятельности.
По словам Г. Акопяна, СНБ Армении создаст новую систему - промежуточную зону безопасности, которая будет состоять из серверов, телекоммуникационного защитного программного и технического устройства.
Система представит собой руководимую и контролируемую преграду между интернет- сетями внешних международных и внутренних государственных органов, обеспечивая защиту последних от сетевых угроз, искажения и кражи информации.
“Учитывая условия финансового кризиса, мы не требуем у правительства суммы для осуществления программы. Мы покроем эти расходы за счет наших внутренних ресурсов”, - сказал он.
В отчете Г. Акопян отметил, что по делам о контрабанде, расследуемым со стороны СНБ в течение 2008 года, арест был наложен на материальные ценности на сумму 90 млн 604 тысяч драмов, на 102 000 евро и 820 000 долларов. Эти дела, по его словам, были отправлены в суд для решения вопроса их конфискации. По расследуемым в указанный период времени делам и отказанным материалам восстановлен материальный ущерб в размере 523 млн драмов и 329 тысяч долларов.