«ՀԱՅ ԼԱՅՆ» ԱՐԱԳԱԳՈՐԾ ԻՆՏԵՐՆԵՏԸ ՀԱՍԱՆԵԼԻ Է ԱՐԴԵՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ 18 ՔԱՂԱՔՆԵՐՈՒՄ
«ԱրմենՏել» ընկերությունն (Beeline ապրանքանիշ) ընդլայնել է «Հայ Լայն» ինտերնետ-ծառայության աշխարհագրությունը: Այժմ մեր երկրի 18 քաղաքների բնակիչները համացանցի արագ հասանելիության հնարավորություն են ստացել: Նախկինում Հայ Լայնը տրամադրվում էր միայն Հայաստանի 6 քաղաքներում ` Երևանում, Գյումրիում, Վանաձորում, Գավառում, Իջևանում և Աբովյանում: Ներկայումս այդ ցանկը համալրվել է ևս 12 քաղաքով` Սպիտակ, Ստեփանավան, Տաշիր, Թալին, Եղեգնաձոր, Կապան, Գորիս, Մեղրի, Սևան, Նոյեմբերյան, Էջմիածին և Աշտարակ: Այս մասին հայտնում են ընկերության հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
«Մենք համոզված ենք, որ մարզերի բնակչության համար Ինտերնետի մատչելիությունը ևս մեկ քայլ է դեպի Հայաստանի տարածաշրջանների համաչափ և ներդաշնակ զարգացումը», - շեշտել է «ԱրմենՏել»-ի վաճառքի գծով տնօրեն Գենադի Կալգաշկինը:
Նշենք, որ ներկայումս հաճախորդը կարող է ձեռք բերել ADSL-մոդեմը ապառիկ, ինչն էլ ավելի մատչելի է դարձնում ինտերնետը Հայաստանի հանրության համար: «Մենք խոշորագույն ներդրումներ ենք կատարել Հայաստանի հեռահաղորդակցական ենթակառուցվածքում, - ասել է «ԱրմենՏել»-ի Գլխավոր տնօրեն Նեյչո Վելիչկովն ու հավելել. «Այժմ ժաամնակն է ցույց տալու, որ դրանք ուղղված են Հայաստանի երկարաժամկետ տնտեսական և սոցիալական զարգացմանը: Ինտերնետ-ծառայությունների աշխարհագրության ընդլայնումը մենք դիտարկում ենք իբրև համաշխարհային տեղեկատվական միջավայրին Հայաստանի ինտեգրվելու կարևորագույն գործոն»:
«Հայ Լայն» ծառայությունը նախատեսված է ֆիզիկական անձանց համար և հիմնված է ADSL տեխնոլոգիայի վրա, որն ապահովում է արագ ինտերնետ-մուտք սովորական հեռախոսագծով` թողնելով այն ազատ հեռախոսազանգերի համար: ADSL տեխնոլոգիան (Asymmetric Digital Subscriber Line - ասիմետրիկ թվային բաժանորդային գիծ) մոդեմային տեխնոլոգիա է, որը վերածում է սովորական հեռախոսային գծերը արագագործ հասանելիության գծերի: Այս տեխնոլոգիայով կապուղին անհավասար է բաժանվում մուտքային և ելքային տրաֆիկի միջև` մուտքային տրաֆիկի օգտին: “ԱրմենՏել” ՓԲԸ-ն ADSL տեխնոլոգիայով ինտերնետ ծառայություն սկսեց մատուցել 2007 թվականին` «Հայ Լայն» անվանմամբ: Ներկայում ծառայությունից օգտվում է ավելի քան12 հազար բաժանորդ: «Հայ Լայն» ծառայության միացման և սպասարկման հետ կապված հարցերով կարելի է դիմել 8899 հեռախոսահամարով:

Компания “АрменТел” (торговая марка Beeline) расширила географию предоставления интернет-услуги Hi Line. Теперь уже в 18 городах Армении есть возможность высокоскоростного доступа к Всемирной Паутине.
Как сообщают в пресс-службе компании, если ранее Hi-Line присутствовал лишь в 6 городах - Ереване, Гюмри, Ванадзоре, Гаваре, Иджеване и Абовяне, то сейчас к этому списку добавились Спитак, Степанаван, Ташир, Талин, Егегнадзор, Капан, Горис, Мегри, Севан, Ноемберян, Эчмиадзин и Аштарак.
“Мы убеждены, что доступность Интернета для населения регионов – это еще один шаг на пути к равномерному и гармоничному развитию областей Армении”, - заявил директор по продажам “АрменТел” Геннадий Калгашкин.
Отметим, что клиенты теперь уже могут приобрести ADSL-модемы в рассрочку, что делает Интернет еще более доступным для широких слоев населения страны.
Генеральный директор “АрменТел” Нeйчо Величков отметил, что компания вложила крупные инвестиции в развитие телекоммуникационной инфраструктуры Армении.
“Сейчас пришло время показать, что мы направили их на проекты долгосрочного экономического и социального развития страны. Мы рассматриваем расширение географии Интернет-услуг как важный фактор интеграции Армении в мировую информационную среду”, - заметил он.
Следует отметить, что услуга Hi Line предназначена для физических лиц и основана на применении технологии ADSL, обеспечивающей высокоскоростной интернет-доступ по обычной телефонной линии, оставляя ее свободной для телефонных звонков.
ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line - асимметричная цифровая абонентская линия) является модемной технологией, превращающей стандартные телефонные линии в линии высокоскоростного доступа. В этой технологии канал распределяется между нисходящим и восходящим трафиком несимметрично, в пользу нисходящего трафика.
Согласно источнику, ЗАО “АрменТел” начало предоставление интернет-подключения на основе технологии ADSL под товарным наименованием Hi Line в 2007 году, и на сегодняшний день услугой пользуется свыше 12 тысяч абонентов.
По всем вопросам, связанным с подключением и обслуживанием услуги Hi Line, можно обращаться, позвонив по номеру 8899.