ՎԱՐՉԱՊԵՏ. ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԻՆ ՊԵՏՔ Է ՍՈՎՈՐԵՑՆԵԼ ՄՏԱԾԵԼ
Այսօր Երևանում մեկնարկեց «Միջազգային ֆինանսական և տնտեսական ճգնաժամ. ռուսական և հայկական տարբերակներ» թեմայով գիտաժողովը, որը նախաձեռնել են Հայ-ռուսական համալսարանը, Ռուսական ակադեմիայի տնտեսագիտության ինստիտուտը` ԵԱՀԿ երևանյան գրասենայկի հետ համատեղ:
Հանդես գալով ողջույնի խոսքով, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կարևորեց կրթական համակարգի դերը ֆինանսական և տնտեսական ճգնաժամի մարտահրավերներին դիմակայելու գործում: Նա նշեց, որ այս համակարգում փոփոխությունները պետք է միտված լինեն ուսանողի հմտություններ և մտածողություն ստանալուն:
Վարչապետն ասաց, որ արագ զարգացող արդի աշխարհում գիտելիքը արագ հնանում է, իսկ դա նշանակում է, որ անհրաժեշտ է օգտագործել այդ գիտելիքը, այսինքն կրթական համակարգի նպատակը պետք է լինի հմտություններ և մտածողություն տալը: Նրա համոզմամբ, ուսանողներին պետք է սովորեցնել մտածել, այլ ոչ թե ուղղակի գիտելիք կուտակել:
«Մենք պատրաստ ենք երկխոսության, պատրաստ ենք ստեղծել նոր մթնոլորտ Հայաստանում, որտեղ ինտելեկտուալ մարդը իրեն հարամարավետ կզգա»,-նշեց վարչապետը: Նա հույս հայտնեց, որ այսօրվա գիտաժողովը հնարավորություն կտա բուհի ուսանողներին և պրոֆեսորադասախոսական կազմին` քննարկելու արդի խնդիրները, որոնք մտահոգում են նաև կառավարությանը, ըստ այդմ էլ քննարկումները օգտակար կլինեն ինչպես գիտաժողովի մասնակիցների, այնպես էլ կառավարության համար:

Премьер: Необходимо научить студентов думать, а не просто накапливать знания
В Ереване открылась научно-практическая конференция “Кризис: Российская и армянская версии”, инициированная Российско-Армянским (Славянским) университетом Институтом экономики Российской академии наук и при содействии ереванского офиса ОБСЕ.
Выступая с приветственным словом, премьер-министр Армении Тигран Саркисян придал важность системе образования в вопросе противостояния вызовам в условиях финансово-экономического кризиса. Премьер-министр отметил, что реформа в этой системе должна быть нацелена на то, чтобы давать навыки и мышление.
“В современном, быстроразвивающемся мире знания очень быстро устаревают, а это означает, что необходимо работать со знанием, то есть система образования должна быть нацелена на то, чтобы давать навыки и мышление”, - сказал премьер-министр. По его словам, сегодня необходимо научить студентов думать, а не просто накапливать знания.
“Мы готовы к диалогу и готовы создать новую атмосферу в Армении, где думающий интеллектуальный человек будет чувствовать себя комфортно”, - отметил премьер-министр.
Он выразил надежду, что сегодняшняя конференция даст серьезный толчок для студентов и профессорско-преподавательского состава вуза к обсуждению актуальных проблем, которые волнуют и правительство. По словам премьера, эти дискуссии могут быть полезными не только для участников конференции, но и для правительства.