«ԴՊՐՈՑՆԵՐ՝ ԱՊԱԳԱՅԻ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐՆԵՐ». ԳԼՈԲԱԼ ԾՐԱԳԻՐ ԴՊՐՈՑՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին գերատեսչությունն իր «Դպրոցներ՝ ապագայի գործընկերներ» նախաձեռնությամբ իրականացնելու է մի համաշխարհային ծրագիր, որի շրջանակում ողջ աշխարհում հիանալի արդյունքներ ունեցող դպրոցներում աջակցություն է ցուցաբերվելու գերմաներենի դասավանդմանը։
Ինչպես տեղեկացնում են ԳԴՀ-ի դեսպանատնից, ծրագրի նպատակն է հիմնել 1000 դպրոցներից բաղկացած մի գլոբալ ցանց, որտեղ աշակերտները պետք է ստանան լավագույն կրթություն: Ընդ որում, մեծ ուշադրություն է դարձվելու օտար լեզվի, այս դեպքում՝ գերմաներենի դասավանդմանը: Ծրագրի իրականացմանը տեղում աջակցելու է Գյոթեի ինստիտուտը։
Այս առիթով, մարտի 17–ին համաձայնագիրը կնքվելու է Սարդարապատի միջնակարգ դպրոցի և Վրաստանի Գյոթեի ինստիտուտի միջև, Սարդարապատում՝ ԳԴՀ Անդրեա Վիկտորինի և հանրապետության կրթության և գիտության նախարարության ներկայացուցիչների ներկայությամբ:

Институт Гете окажет содействие школе Сардарапата в преподавании немецкого языка
Как сообщили Panorama.am в пресс-службе посольства Германии в Армении, министерство иностранных дел Германии инициировало всемирную программу “Школы – будущие партнеры”, в рамках которой школы, показавшие превосходные в мире результаты, получат содействие преподаванию немецкого языка.
Целью программы является создание глобальной сети, охватывающей 1000 школ, где ученики должны получить лучшее образование. При чем большое внимание будет уделено преподаванию иностранного языка, в частности, немецкого. Реализации программы на месте будет содействовать институт Гете.
В этой связи 17 марта в присутствии посла Германии в Армении Андреа Викторин и представителей министерства образования и науки республики в Сардарапате будет подписано соглашение между средней школой Сардарапата и Институтом Гете Грузии.