ԱՐՑԱԽԻ ՄԱՍԻՆ ՖԻԼՄԸ ԱՐԺԱՆԱՑԵԼ Է ՀԵՂԻՆԱԿԱՎՈՐ ՄՐՑԱՆԱԿԻ
Հարավային Կալիֆորնիայի ռադիո և հեռուստանորությունների ասոցիացիան (Radio& Television News Association of Southern California, www.rtna.org) «Ոսկե խոսափող» (Golden Mike Awards) մրցանակ է շնորհել «Լեռնային Ղարաբաղ, Արցախ. Պայքար ազատության համար» վավերագրական ֆիլմին: Ինչպես տեղեկացնում են ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, մրցանակը հանձնվել է ֆիլմի համահեղինակ և համապրոդյուսեր Փիթեր Մուսուրլյանին «Յունիվերսալ Հիլթոն» հյուրանոցում տեղի ունեցած պաշտոնական արարողության ժամանակ: Ֆիլմի մյուս համահեղինակն ու պրոդյուսերն է ԱՄՆ-ում ԼՂՀ նախկին մշտական ներկայացուցիչ, այժմ ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վարդան Բարսեղյանը: Ֆիլմի հիմնական տեսանյութերը տրամադրել է ղարաբաղցի հեռուստալրագրող, «Ծիր Կաթին» ստուդիայի տնօրեն Նարինե Աղաբալյանը:
2008-ի սեպտեմբերին ֆիլմը ցուցադրվել է ԱՄՆ Կոնգրեսում (Վաշինգտոն), «ԼՂՀ/Արցախ. Ազատության, ժողովրդավարության և առաջընթացի 20 տարիներ» միջոցառման շրջանակներում` ԱՄՆ կոնգրեսականների, դիվանագետների, հայտնի իրավապաշտպանների, փորձագետների և հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
«Ոսկե խոսափող»-ը, որը հիմնադրվել է ասոցիացիայի կողմից 59 տարի առաջ, հեռուստա- եւ ռադիոլրագրության բնագավառի ամենահեղինակավոր մրցանակներից է: Այս տարվա մրցանակակիրների թվում է CNN-ի հայտնի լրագրող Լարրի Քինգը:

Radio&Television News Association of Southern California (www.rtna.org) awarded Golden Mike Awards the documentary film “Nagorno Karabakh, Artsakh: Fighting for Independence”, reports the press service of the Foreign Ministry of Nagorno Karabakh. The co-author and the co-producer of the film Peter Musurlyan received the award in “Universal Hilton” hotel during the official award giving ceremony.
Vardan Barseghyan, the Deputy Foreign Minister of NKR, who was the permanent representative of NKR to U.S.A., is also the co-author and producer of the film. The basic materials have been provided by Narine Aghbalyan, the director of “Tsir Katin” studio in Artsakh.
In September of 2008 the film was presented in the U.S. Congress (Washington) where Congressmen, diplomats, experts and civil society representatives were present.
“Golden Mike” was founded 59 years ago by the Association and is the most important award in the field of radio&TV journalism. CNN reporter Larry King is one of the prize winners this year.