ԱՐՑԱԽԻ ՄԱՍԻՆ ՖԻԼՄԸ ԱՐԺԱՆԱՑԵԼ Է ՀԵՂԻՆԱԿԱՎՈՐ ՄՐՑԱՆԱԿԻ
Հարավային Կալիֆորնիայի ռադիո և հեռուստանորությունների ասոցիացիան (Radio& Television News Association of Southern California, www.rtna.org) «Ոսկե խոսափող» (Golden Mike Awards) մրցանակ է շնորհել «Լեռնային Ղարաբաղ, Արցախ. Պայքար ազատության համար» վավերագրական ֆիլմին: Ինչպես տեղեկացնում են ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, մրցանակը հանձնվել է ֆիլմի համահեղինակ և համապրոդյուսեր Փիթեր Մուսուրլյանին «Յունիվերսալ Հիլթոն» հյուրանոցում տեղի ունեցած պաշտոնական արարողության ժամանակ: Ֆիլմի մյուս համահեղինակն ու պրոդյուսերն է ԱՄՆ-ում ԼՂՀ նախկին մշտական ներկայացուցիչ, այժմ ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վարդան Բարսեղյանը: Ֆիլմի հիմնական տեսանյութերը տրամադրել է ղարաբաղցի հեռուստալրագրող, «Ծիր Կաթին» ստուդիայի տնօրեն Նարինե Աղաբալյանը:
2008-ի սեպտեմբերին ֆիլմը ցուցադրվել է ԱՄՆ Կոնգրեսում (Վաշինգտոն), «ԼՂՀ/Արցախ. Ազատության, ժողովրդավարության և առաջընթացի 20 տարիներ» միջոցառման շրջանակներում` ԱՄՆ կոնգրեսականների, դիվանագետների, հայտնի իրավապաշտպանների, փորձագետների և հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
«Ոսկե խոսափող»-ը, որը հիմնադրվել է ասոցիացիայի կողմից 59 տարի առաջ, հեռուստա- եւ ռադիոլրագրության բնագավառի ամենահեղինակավոր մրցանակներից է: Այս տարվա մրցանակակիրների թվում է CNN-ի հայտնի լրագրող Լարրի Քինգը:

Фильм об Арцахе удостоился престижной награды в Калифорнии
Ассоциация радио- и теленовостей Южной Калифорнии (Radio & Television News Association of Southern California www.rtna.org) наградила “Золотым Mикрофоном” (Golden Mike Awards) документальный фильм “Нагорный Карабах, Арцах: Борьба за Свободу”. Об этом Panorama.am сообщили в пресс-службе МИД НКР.
Награда была вручена во время официальной церемонии в гостинице “Юниверсал Хилтон” (Universal Hilton) Питеру Мусурляну – соавтору и сопродюсеру фильма. Другим соавтором и сопродюсером является бывший Постоянный представитель НКР в США, ныне – заместитель министра ИД НКР Вардан Барсегян. Основной видеоматериал для фильма предоставила карабахская тележурналистка, директор студии “Цир катин” (“Млечный путь”) Нарине Агабалян.
В сентябре 2008 года фильм был продемонстрирован на Капитолийском холме в Вашингтоне, в рамках мероприятия «НКР/Арцах: 20 лет свободы, демократии и прогресса» с участием конгрессменов США, дипломатов, известных правозащитников, экспертов и представителей общественности.
“Золотой микрофон”, учрежденный ассоциацией 59 лет назад, является одной из самых престижных наград в сфере теле- и радиожурналистики. В числе других награжденных в этом году известный ведущий CNN Ларри Кинг.
Фильм «Нагорный Карабах, Арцах: Борьба за Свободу» можно посмотреть, перейдя по этой ссылке http://www.youtube.com/user/ArtsakhOnline