Mozilla-ի կողմից մշակված Firefox բրաուզերում հայտնաբերվել է ծայրահեղ վտանգավոր խոցելիություն, որի համար պատչ (ծրագիր, որը հնարավորություն է տալիս կոտրել ոչ լիցենզավորված ծրագրերը) դեռ գոյություն չունի: Ճեղքվածքի մասին հայտնել է համակարգչային ծրագրերի անվտանգության ոլորտի աշխատակից Գուիդո Լանդին, ով հրապարակել է վնասաբեր կոդի օրինակը մի քանի վեբ-կայքում: Այն տեսականորեն թույլ է տալիս ապօրինի մուտք գործել համակարգիչ և իրականացնել ցանկացած ծրագրային կոդ: Հարձակումն իրականացնելու համար անհրաժեշտ է ստիպել զոհին բացելու հատուկ ձևավորված XML ֆայլը:
Firefox-ի խոցելիությունն առկա է բոլոր օպերացիոն համակարգերի համար, այդ թվում և Mac OS X-ի ու Linux-ի: Mozilla ընկերակցությունը հաստատել է խնդիրների առկայությունը, նշելով, որ զբաղվում է համապատասխան «կարկատանի» մշակմամբ: Ակնկալվում է, որ Firefox բրաուզերի նորացված տարբերակը 3.0.8 ինդեքսով կլինի հաջորդ շաբաթվա սկզբին:
Համաձայն Net Applications-ի վիճակագրության, Firefox շուկայում զբաղեցնում է 22 տոկոս: Համեմատության համար նշենք, որ Internet Explorer բրաուզերը օգտագործում է ինտերնետ կապով ապահովված համակարգիչ ունեցողների 60 տոկոսը:

В браузере Firefox, разрабатывающемся сообществом Mozilla, обнаружена критически опасная уязвимость, патча для которой пока не существует.
О бреши, как сообщает Компьюлета, стало известно от эксперта в области безопасности Гуидо Ланди, который опубликовал пример вредоносного кода на нескольких веб-сайтах в Сети. Она теоретически позволяет злоумышленникам получить несанкционированный доступ к удаленному компьютеру и выполнить на нем произвольный программный код. Для реализации нападения необходимо вынудить жертву открыть сформированный специальным образом XML-файл.
Уязвимость присутствует в модификациях Firefox для всех операционных систем, в том числе Mac OS X и Linux. Сообщество Mozilla подтвердило факт наличия проблемы, заметив, что занимается разработкой соответствующей "заплатки". Ожидается, что обновленная версия браузера Firefox с индексом 3.0.8 будет выпущена в начале следующей недели.
Согласно статистике Net Applications, рыночная доля Firefox сейчас составляет около 22%. Для сравнения, браузером Internet Explorer пользуются более 67% владельцев компьютеров с доступом в Сеть.