Հոկտեմբերի 3-5 Երևան քաղաքում «Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը» Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի բարձր հովանու ներքո կազմակերպում է «ArmRobotics 2009» ռոբոտների բաց առաջնություն:
Սփյուռքի նախարարության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնեցին, որ մրցույթը նախատեսված է ուսանողների համար: Նպատակն է համախմբել երիտասարդ գիտնականներին, ներգրավել սփյուռքի գիտական ներուժը, զարգացնել թիմային մտածելակերպը, խթանել նոր տեխնոլոգիաների մուտքը Հայաստան:
Մրցույթի եզրափակիչ փուլը կանցկացվի 2009թ.-ի հոկտեմբերի 3-5 Տեղեկատվական, հեռահաղորդակցման և բարձր տեխնոլոգիաների «Digitec2009» ամենամյա միջազգային ցուցահանդեսների շրջանակներում:

Открытое первенство роботов «ArmRobotics 2009» пройдет в Ереване 3-5 октября. Конкурс будет организован Союзом предприятий информационных технологий под высоким патронажем премьер-министра Армении.
Как сообщили Panorama.am в пресс-службе Министерства диаспоры Армении, конкурс предусмотрен для студентов. Целью первенства является объединение молодых ученых, привлечение научного потенциала диаспоры, развитие командного мышления, стимулирование входа в Армению новых технологий.
Заключительный этап конкурса пройдет в октябре, в рамках ежегодной международной выставки информационных и высоких технологий «Digitec2009».